Παρουσίαση στο Δήμαρχο Αθηναίων κοινή ερευνητικής εργασίας μεταπτυχιακών φοιτητών του ΕΚΠΑ και του Πανεπιστημίου Νέας Υόρκης για το Θερμικό Περιβάλλον της Αθήνας και της Νέας Υόρκης

Σε συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχιακό Μέγαρο Αθηνών, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τομέα Φυσικής Περιβάλλοντος Ειρήνη Βασιλείου, Ηλιάνα Κουτσούπη, Γιώργος Μπλουγουράς και Αρης Νασλ-Πακ, με Επιστημονικά Υπεύθυνο τον καθηγητή του ΕΚΠΑ Κ. Καρτάλη, παρουσίασαν στο Δήμαρχο Αθηναίων κ. Κώστα Μπακογιάννη την ερευνητική εργασία που εκπόνησαν κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 σε συνεργασία με μεταπτυχιακούς φοιτητές του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης.

mayor athens

Θέμα της εργασίας ήταν η ανάλυση και σύγκριση της κατάστασης του θερμικού περιβάλλοντος στην Αθήνα και την Νέα Υόρκη και η διαμόρφωση προτάσεων για το μετριασμό της θερμικής επιβάρυνσης. Ειδικότερα οι φοιτητές εξέτασαν με τη χρήση επίγειων και δορυφορικών δεδομένων, τη συμβολή της αστικής μορφολογίας (πυκνότητα δόμησης, ύψος κτηρίων και πλάτος οδών), του αστικού πρασίνου και των αστικών υλικών στη διαμόρφωση αλλά και στην επιμονή θερμών σημείων (hot spots) μέσα στις πόλεις. Ακολουθούν χαρακτηριστικά παραδείγματα από τα αποτελέσματα της εργασίας:

image 19

image 20

Η εργασία εκπονήθηκε στο πλαίσιο της συνεργασίας του ΕΚΠΑ με το Πανεπιστήμίου της Νέας Υόρκης για την εκπόνηση κοινών ερευνητικών εργασιών (Capstone projects) μεταξύ μεταπτυχιακών φοιτητών του Τομέα Φυσικής Περιβάλλοντος του ΕΚΠΑ και του Center for Urban Science του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης (https://cusp.nyu.edu/). Από πλευράς του ΕΚΠΑ την υποστήριξη της συνεργασίας έχουν ο Κων/νος Καρτάλης, Καθηγητής του Τομέας Φυσικής Περιβάλλοντος και ο ερευνητής Τάσος Πολύδωρος.Η εργασία εκπονήθηκε στο πλαίσιο της συνεργασίας του ΕΚΠΑ με το Πανεπιστήμίου της Νέας Υόρκης για την εκπόνηση κοινών ερευνητικών εργασιών (Capstone projects) μεταξύ μεταπτυχιακών φοιτητών του Τομέα Φυσικής Περιβάλλοντος του ΕΚΠΑ και του Center for Urban Science του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης (https://cusp.nyu.edu/). Από πλευράς του ΕΚΠΑ την υποστήριξη της συνεργασίας έχουν ο Κων/νος Καρτάλης, Καθηγητής του Τομέας Φυσικής Περιβάλλοντος και ο ερευνητής Τάσος Πολύδωρος.