Τελετή υποδοχής πρωτοετών φοιτητών και απονομή βραβείων στους πρωτεύσαντες φοιτητές του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων

Την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022 στις 10:00 πραγματοποιήθηκε στο μεγάλο Αμφιθέατρο του συγκροτήματος Ευρίπου, η τελετή υποδοχής των πρωτοετών φοιτητών/τριών του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

Η εκδήλωση άνοιξε με το καλωσόρισμα των πρωτοετών φοιτητών και την παρουσίαση του τμήματος από τον Καθηγητή Δρ. Θεόδωρο Ζαχαριάδη, ο οποίος τόνισε τη σημασία του Αγροτικού και Αγροδιατροφικού τομέα στην Ελληνική Οικονομία, τη στοχευμένη προσέγγιση του τμήματος στην Αειφόρο Ανάπτυξη και την Κυκλική Οικονομία, καθώς και τη στενή σχέση μεταξύ του Ευρωπαϊκού γίγνεσθαι, της (Εθνικής) Στρατηγικής Έξυπνης Εξειδίκευσης και της αποστολής του τμήματος να θεραπεύει και να προάγει την επιστήμη της Βιώσιμης Αγροτικής Ανάπτυξης και της Τεχνολογίας Τροφίμων, παράλληλα με τη Ευφυή Διαχείριση των Φυσικών Πόρων, την προστασία του Περιβάλλοντος και τη διαφύλαξη της Βιοποικιλότητας. Ακολούθησε ενημέρωση για την πρακτική άσκηση των φοιτητών από τον Καθηγητή Δρ. Μιχαήλ Βραχόπουλο. Η ερευνητική δραστηριότητα του Τμήματος καθώς και οι δράσεις εξωστρέφειας που πραγματοποιήθηκαν κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 παρουσιάστηκαν από την Επίκουρη Καθηγήτρια Δρ. Μαρία Κούκου. Ενημέρωση των φοιτητών για πρακτικά θέματα σπουδών πραγματοποιήθηκε από την κα. Στυλιανή Ντίκου εκ μέρους της Γραμματείας του Τμήματος. Η εκδήλωση συνεχίστηκε με την απονομή βραβείων στους πρωτοετής φοιτητές και στους πρωτεύσαντες φοιτητές όλων των ετών φοίτησης.

1669202794147 01

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης έλαβε χώρα η ομιλία του Καθηγητή Δρ. Δημήτρη Σ. Παράφορου του Πανεπιστήμιο του Geisenheim και Διευθυντή του Ινστιτούτου Γεωργικής Μηχανικής, με θέμα: “Η Γεωργία Ακριβείας στην Ψηφιακή Εποχή: Δυστοπία ή Ουτοπία;” Την ομιλία προλόγισε η Επίκουρη Καθηγήτρια Δρ. Άννα Βατσανίδου.

1669202794198
Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Geisenheim και Διευθυντής του Ινστιτούτου Γεωργικής Μηχανικής, Δρ. Δημήτρης Παράφορος

Μετά το πέρας της ομιλίας φοιτητές και καθηγητές του Τμήματος καθώς και προσκεκλημένοι ακροατές και γονείς είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις.