Πρώτη «Γιορτή Έρευνας» του Τομέα Ιστορίας της Επιστήμης και της Τεχνολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης

Ο Τομέας Ιστορίας της Επιστήμης και της Τεχνολογίας του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης διοργάνωσε με επιτυχία την Πρώτη «Γιορτή Έρευνας» του Τομέα την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2023 στο Κτήριο «Κωστής Παλαμάς».

Η Γιορτή είχε στόχο να ενημερώσει το κοινό σχετικά με την έρευνα που διεξάγουν τα μέλη του και τον τρόπον που η έρευνά τους έρχεται σε επαφή με την ευρύτερη κοινωνία. Δόθηκαν παρουσιάσεις από 13 μέλη ΔΕΠ και ΕΔΙΠ του Τομέα σχετικά με πρόσφατες δημοσιεύσεις τους και ερευνητικά προγράμματα που διευθύνουν, οι οποίες πιστοποίησαν το εξαιρετικά υψηλό επίπεδο ερευνητικής δραστηριότητας που λαμβάνει χώρα στο ΙΦΕ. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις παρουσιάσεις, δείτε τον σύνδεσμο: https://www.phs.uoa.gr/fileadmin/depts/phs.uoa.gr/www/uploads/pdf/research-festival-ife-history-2023-11-23.pdf.

εικόνα Viber 2023 12 04 18 44 31 066 3

Τη γιορτή παρακολούθησε ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, ο Αντιπρύτανης Οικονομικών και Ανάπτυξης του ΕΚΠΑ Καθηγητής κ. Αριστείδης Σάμιτας, ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών Καθηγητής κ. Ιωάννης Εμμανουήλ, καθηγητές και φοιτητές του ΙΦΕ, καθώς και άλλα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας και του ευρύτερου κοινού με ενδιαφέροντα στην ιστορία και φιλοσοφία της επιστήμης.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, στο χαιρετισμό του αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στην ιστορία και την προσφορά του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης τονίζοντας ότι «το Τμήμα αποτελεί ένα από τα Τμήματα Ανθρωπιστικών Σπουδών στην Ελλάδα με τους υψηλότερους δείκτες διεθνών ετεροαναφορών». Ολοκληρώνοντας τον χαιρετισμό του, σημείωσε χαρακτηριστικά ότι «το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών αποτελεί έναν από τους ισχυρότερους ακαδημαϊκούς και ερευνητικούς πυλώνες της χώρας. Οι επιδόσεις του στον διεθνή ερευνητικό χώρο είναι πολύ σημαντικές, με τους ερευνητές μας να είναι στην πρώτη γραμμή αυτής της προσπάθειας».

Σιάσος - Σάμιτας - Εμμανουήλ