Ψήφισμα του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας για την απώλεια της Ομ. Καθηγήτριας Π. Καλλιαμπέτσου-Κορακά

Τα μέλη του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ εκφράζουν τη βαθύτατη λύπη τους για την εκδημία της Ομότιμης Καθηγήτριας Πηνελόπης Καλλιαμπέτσου-Κορακά στις 22 Ιουνίου 2022.

Η Πηνελόπη Καλλιαμπέτσου-Κορακά ήταν Καθηγήτρια Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας. Η διδακτική, επιστημονική και ερευνητική της δραστηριότητα αποτελεί σημαντική προσφορά στο πεδίο της διδασκαλίας των γλωσσών.

Επιστημονική κατάρτιση, πολύτιμη εμπειρία, ήθος, αξιοπρέπεια, εντιμότητα, είναι μερικές από τις συνιστώσες της προσωπικότητας της Πόπης Καλλιαμπέτσου η οποία, πέραν των ακαδημαϊκών της περγαμηνών, διακρίθηκε για τη συνέπεια και την αφοσίωσή της στα διδακτικά της καθήκοντα αλλά και για τη δοτικότητά της τόσο στους φοιτητές όσο και στους συναδέλφους της.

Kατά τη διάρκεια της επαγγελματικής πορείας της στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στην εκπαιδευτική τηλεόραση και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, η Πόπη Καλλιαμπέτσου διακρίθηκε για την παιδαγωγική ευαισθησία της αλλά και τις καινοτόμες εκπαιδευτικές της δράσεις. Σε εκείνην οφείλεται το πρώτο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακής ειδίκευσης καθηγητών γαλλικής γλώσσας στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Το ερευνητικό έργο της Πόπης Καλλιαμπέτσου, πρωτοπόρο στον χώρο της διδασκαλίας της ξένης γλώσσας, αποτελεί σημείο αναφοράς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Η διεθνής αναγνώρισή της στον χώρο της Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας αποτυπώνεται στη δραστηριότητά της ως προσκεκλημένης καθηγήτριας στα γαλλικά πανεπιστήμια Paris III και Lille III καθώς και στη συμμετοχή της σε πολλά διεθνή επιστημονικά περιοδικά και εταιρείες. Τιμήθηκε με τα παράσημα του officier dans l’ordre des Palmes académiques και του chevalier de la Légion d’honneur της Γαλλικής Δημοκρατίας.

Εκτιμώντας το ήθος και την προσφορά της Πηνελόπης Καλλιαμπέτσου-Κορακά στην επιστήμη, τα μέλη του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας αποφασίζουν:

• να εκφράσουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στην οικογένειά της και να καταθέσουν στεφάνι κατά την εξόδιο ακολουθία
  • να διοργανώσουν τιμητική ημερίδα αφιερωμένη στη μνήμη της
  • να θεσπίσουν βραβείο «Πόπη Καλλιαμπέτσου» για τους φοιτητές του Κοινού Ελληνογαλλικού ΠΜΣ
  • να προσφέρουν χρηματικό ποσό σε κοινωφελές ίδρυμα
  • να δημοσιοποιήσουν το παρόν ψήφισμα στην ιστοσελίδα του Τμήματος, της Σχολής και του Ιδρύματος.