Η ευδαιμονία μιας οργανωμένης κοινωνίας επιτυγχάνεται όταν τα μέλη της γρηγορούν για τις αδυναμίες τους και δαπανούν την ενέργειά τους, όχι μόνο για την προσωπική τους ευημερία αλλά και την ευημερία του συνανθρώπου τους. Οι οδυνηρές στιγμές που έχουμε βιώσει ως κοινωνία την τελευταία πενταετία, εκατόμβη νεκρών στο Μάτι, οι νεκροί των Τεμπών, οι πυρκαγιές των τελευταίων ετών με αποκορύφωμα τις καταστροφές και τους νεκρούς του φετινού καλοκαιριού, όπως και οι νεκροί της τελευταίας κακοκαιρίας δείχνουν με τραγικό τρόπο ότι πρέπει να αναζητούμε πολύ λιγότερο την εξουσία ως δύναμη και πολύ περισσότερο την εξουσία της αγάπης και τη θυσιαστική διακονία για τον άλλο, τον αδελφό μας (Μαρκ. 9, 35).

Το Τμήμα Θεολογίας του ΕΚΠΑ, κατά την πρώτη Συνεδρία την 12η Σεπτεμβρίου 2023, εξ αφορμής της πρωτοφανούς, για τα διεθνή επιστημονικά δεδομένα, κακοκαιρίας που έπληξε τις τελευταίες ημέρες το γεωγραφικό διαμέρισμα της Θεσσαλίας, εκφράζει προς όλους τους πληγέντες α) τα αισθήματα βαθύτατης οδύνης για την απώλεια τόσων συνανθρώπων μας, προσευχόμενο όπως ο Κύριος της ζωής και του θανάτου αναπαύσει αυτούς και β) την αμέριστη συμπαράσταση και αρωγή του στο δυσχερές, λόγω συνθηκών, έργο που καλούνται να επωμισθούν. Παράλληλα, η σκέψη μας στρέφεται και προς τις πελώριες υλικές καταστροφές, μεταξύ των οποίων είναι και οι φθορές σε μνημεία και χώρους με θρησκευτική, ιστορική και πολιτιστική σημασία που νοηματοδοτούν και στηρίζουν τις ζωές των ανθρώπων.

Τα Μέλη του Τμήματος Θεολογίας, εκτός από την συμμετοχή τους στις δράσεις αλληλεγγύης που διοργανώνει σύνολο το ΕΚΠΑ, θέτουν τις δεξιότητες αλλά και πνευματικές τους δυνάμεις στη διάθεση των Ιερών Μητροπόλεων της Θεσσαλίας, οι οποίες θα προκρίνουν και θα προτείνουν τους τρόπους συνδρομής προς την πνευματική και ψυχολογική υποστήριξη των διαφόρων ηλικιακών τους ομάδων. Υπό τις παρούσες συνθήκες γίνεται απολύτως κατανοητό, ότι πέραν των υλικών αγαθών το ποίμνιο των κατά τόπους Eκκλησιών έχει ανάγκη λόγων παρηγορίας, ενθαρρύνσεως και ενισχύσεως, διότι «οὐκ ἐπ’ ἄρτον μόνῳ ζήσεται ὁ ἄνθρωπος, ἀλλ’ἐπί παντί ρήματι ἐκπορευομένῳ διά στόματος Θεοῦ»( Μτ. 4,4).

Τέλος, το Τμήμα Θεολογίας του ΕΚΠΑ, ως κομμάτι του αρχαιότερου πνευματικού Ιδρύματος της χώρας, εκφράζει την αμέριστη συμπαράσταση και αλληλεγγύη του προς τα Μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Διδακτικό και Διοικητικό προσωπικό, Φοιτήτριες και Φοιτητές, και προτίθεται να προσφέρει την αρωγή του όπου του ζητηθεί με σκοπό την στήριξη και την, κατά το δυνατόν, απρόσκοπτη συνέχιση του προσφερόμενου εκπαιδευτικού του έργου.