Ψήφισμα της Κοσμητείας της Σχολής Θετικών Επιστημών και του Τμήματος Βιολογίας του ΕΚΠΑ σχετικά με την απώλεια του Ομότιμου Καθηγητή Λ. Χ. Μαργαρίτη

tnsc bioacademy 0.13352100 1521619224 research faculty

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών και τα μέλη του Διδακτικού, Ερευνητικού και Διοικητικού προσωπικού του Τμήματος Βιολογίας του Ε.Κ.Π.Α. με βαθύτατη θλίψη πληροφορήθηκαν τον θάνατο του Δασκάλου και Συναδέλφου, Ομοτίμου Καθηγητή Λουκά Χ. Μαργαρίτη, διακεκριμένου μέλους ΔΕΠ του Τμήματος Βιολογίας.

Ο εκλιπών υπήρξε μια σημαντική επιστημονική προσωπικότητα, ένας θαυμάσιος ακαδημαϊκός δάσκαλος, ένας ερευνητής με διεθνή παρουσία και μεγάλη προσφορά στη Βιολογία.

Ο Λουκάς Μαργαρίτης, γεννημένος στη Νέα Ερυθραία Αττικής, σπούδασε Φυσική και Βιολογία στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας από όπου έλαβε το Διδακτορικό του υπό τη επίβλεψη του Καθηγητή Φώτη Καφάτου με θέμα την «Προγραμματισμένη πρωτεϊνική σύνθεση στα ωοθυλάκια του εντόμου Drosophila melanogaster κατά τη χοριογένεση». Έλαβε υποτροφία για διετή μεταδιδακτορική υποτροφία στα βιολογικά εργαστήρια, Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ (εργαστήριο Daniel Branton) ερευνώντας τη δομή των μεμβρανικών πρωτεϊνών ερυθροκυττάρων με Ψυκτοεξάχνωση. Μετά την επιστροφή του στο Ε.Κ.Π.Α. έλαβε θέση Επιμελητή, πραγματοποίησε Διατριβή επί Υφηγεσία και σταδιακά κατέλαβε θέση Καθηγητή Κυτταρικής Βιολογίας και Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας. Διετέλεσε 6 χρόνια Πρόεδρος του Τμήματος Βιολογίας και σχεδόν δυο δεκαετίες Διευθυντής του Τομέα Βιολογίας Κυττάρου και Βιοφυσικής και επί σειράν ετών Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρίας Βιολογικών Επιστημών. Έτυχε μετεκπαιδεύσεων στην ηλεκτρονική μικροσκοπία διέλευσης, σάρωσης, υψηλής τάσης, μικροσκοπίας Laser, ανάλυσης και επεξεργασίας εικόνας και ανοσοηλεκτρονικής μικροσκοπίας, στα εργαστήρια της Philips στο Αϊντχόβεν, στο Πανεπιστήμιο, Λάιντεν, στο MRC, Καίμπριτζ, στο Παν/μιο του Κολοράντο, στο CNRS, Gif-sur-Yvette, στο EMBL, Χαϊδελβέργη, και είχε προσκληθεί σε διάφορα εθνικά και Διεθνή Συνέδρια ως κύριος ομιλητής.
Βιογραφικό, ερευνητικό έργο και δημοσιεύσεις: http://www.bioacademy.gr/faculty-details/HMmF/lukas?lang=gr

Η Κοσμητεία και το Τμήμα Βιολογίας αποφάσισαν:

• Να εκπροσωπηθεί το Τμήμα κατά την εξόδιο ακολουθία.
• Να κατατεθεί στέφανος στη σορό του μεταστάντος.
• Να εκφρασθούν συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.
• Να δημοσιευθεί το παρόν Ψήφισμα στις Ιστοσελίδες του Τμήματος και της Σχολής.
• Να ανασταλεί η λειτουργία του Τμήματος κατά την ώρα της κηδείας.
• Να επιδοθεί το παρόν Ψήφισμα στην οικογένεια του εκλιπόντος.