Στις 31 Δεκεμβρίου 2023 δημοσιεύθηκε το Ειδικό Τεύχος του Conatus Journal of Philosophy 8, no. 2 (2023) με τίτλο “War Ethics”, υπό την επιμέλεια του Jovan Babic (University of Portland, University of Belgrade). Το τεύχος φιλοξενεί 34 πρωτότυπα ερευνητικά άρθρα από 43 συγγραφείς και είναι έκτασης 780 σελίδων.
Το τεύχος είναι ελεύθερα προσβάσιμο στον σύνδεσμο https://ejournals.epublishing.ekt.gr/index.php/Conatus/issue/view/1940.

cover issue 1940 en US

Το Conatus – Journal of Philosophy εκδίδεται από το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας του Ε.Κ.Π.Α. σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης και είναι το μόνο διεθνές περιοδικό φιλοσοφίας που εκδίδεται στην χώρα μας. To Conatus εκδίδεται σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή, είναι open access και καταλογογραφείται σε όλες τις έγκριτες σχετικές διεθνείς βάσεις, όπως μεταξύ άλλων στα DOAJ, ErihPlus και EBSCO. Από το 2018 συμπεριλαμβάνεται στις βάσεις Scopus και Scimago – κατά το 2022 αξιολογήθηκε στην κατηγορία Q2 ενώ η προβολή για το 2023 το τοποθετεί στην κατηγορία Q1. Αρχισυντάκτης: Ευάγγελος Δ. Πρωτοπαπαδάκης, Αναπληρωτής Καθηγητής, Διευθυντής του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας, Τμήμα Φιλοσοφίας Ε.Κ.Π.Α.