Όπως είχε προ-αναγγελθεί στην ανάρτηση με τίτλο «Πρόσφατα δεδομένα για την διαλεύκανση του μηχανισμού δράσης του κορωνοϊού», για την συνεισφορά της ελληνικής ερευνητικής ομάδας στην διαλεύκανση του μηχανισμού δράσης του κορωνοϊού και η οποία αποτελείται από τον Ομότιμο Καθηγητή Βιοχημείας & Χημείας Τροφίμων του ΕΚΠΑ Κ.Α. Δημόπουλο, από την Καθηγήτρια Βιοχημείας του Τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας – Διατροφής του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου Σ. Αντωνοπούλου και την Κλινική Διαιτολόγο Dr. Παρασκευή Ντετοπούλου, Προϊσταμένη Τμήματος Κλινικής Διατροφής του ΓΝΑ Κοργιαλένειο Μπενάκειο, σε συνεργασία με τον Καθηγητή του Πανεπιστημίου Tufts της Βοστόνης Θεοχάρη Θεοχαρίδη, εκδόθηκε το ειδικό τεύχος για τον PAF του επιστημονικού περιοδικού BioFactors:

Ακολουθούν το Editorial και η Ερευνητική Δημοσίευση, τα οποία αναφέρονται στον μηχανισμό δράσης της Covid-19 και στον ευεργετικό ρόλο συστατικών του ελαιολάδου και άλλων συστατικών της Μεσογειακής δίαιτας.