KP4eP4L0l2e96yzN

Οι Πρυτανικές Αρχές εκφράζουν τη θλίψη τους για το θάνατο της Φώφης Γεννηματά. Η ημέρα της απώλειάς της (25/10) συμπίπτει με την Παγκόσμια Ημέρα για τον Καρκίνο του Μαστού. Εκφράζουμε την συμπαράστασή μας σε όλες και όλους που μάχονται αυτήν την ασθένεια και στις οικογένειές τους, καθώς και σε όλους που αγωνίζονται για την έγκαιρη διάγνωση και την αποτελεσματική θεραπεία του νοσήματος αυτού.

Σε ένδειξη πένθους η σημαία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών θα είναι στις 27/10 μεσίστια.

Παράλληλα, το ιστορικό Κεντρικό Κτήριο του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημίου 30) φωταγωγείται σήμερα, 26/10 το βράδυ, με το χρώμα του καρκίνου του μαστού (ροζ, μαζί με το χαρακτηριστικό έμβλημα-κορδέλα), θέλοντας να «φωτίσει» τη στάση ζωής της Φώφης Γεννηματά και τονίζοντας την ανάγκη πρόληψης στις νεοπλασίες.

viber image 2021 10 26 20 11 19 432

Αν και το επιστημονικό δυναμικό παγκοσμίως, όπως και στο ΕΚΠΑ, καταγράφει σημαντικά βήματα στον αγώνα ίασης, ο καρκίνος παραμένει μια από τις πιο συχνές αιτίες θανάτου για αυτό και είναι σημαντική η πρόληψη και η έγκαιρη διάγνωση.

Θερμά συλλυπητήρια στον σύζυγο, τα παιδιά, την οικογένεια και τους χιλιάδες φίλους της Φώφης Γεννηματά.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις