Απολογισμός εργασιών του Διεθνούς Συνεδρίου «Springer 1st International Conference on Frontiers of Artificial Intelligence, Ethics, and Multidisciplinary Applications»

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι εργασίες του διεθνούς επιστημονικού συνεδρίου “Springer 1st International Conference on Frontiers of Artificial Intelligence, Ethics, and Multidisciplinary Applications (FAIEMA 2023)”, συνδιοργανωτής του οποίου ήταν το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε δια ζώσης την Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου και την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου 2023, στην Αθήνα, στο Αμφιθέατρο “Ιωάννης Δρακόπουλος” και στην Αίθουσα “Κωστής Παλαμάς” του ΕΚΠΑ.

Τις εργασίες του συνεδρίου άνοιξε ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ, κ. Ιωάννης Εμμανουήλ.

Στη διοργάνωση του συνεδρίου συμμετείχαν οι ακόλουθοι φορείς: University of Stavanger (Νορβηγία), Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Simula Metropolitan Center for Digital Engineering (Νορβηγία), Norwegian Artificial Intelligence Research Consortium (NORA.ai) (Νορβηγία), University of Klagenfurt (Αυστρία), Institute of Technology-Bombay (Ινδία), Utrecht University (Ολλανδία), Western Norway University of Applied Sciences (Νορβηγία), AI Catalyst (Ελλάδα), Hugging Face, Simplifai AS (Νορβηγία).

Οι χορηγοί του συνεδρίου ήταν το Norwegian Artificial Intelligence Research Consortium (NORA.ai), το AixTech Group – University of Stavanger, και η Simplifai AS.

Σκοπός του συνεδρίου ήταν να επικεντρώσει

1. στις πλέον πρόσφατες επιστημονικές εξελίξεις στις μεθόδους τεχνητής νοημοσύνης και μηχανικής μάθησης
  2. σε όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες που είναι σε στενή σχέση και αλληλεπίδραση με την Τεχνητή Νοημοσύνη
  3. σε ένα ευρύ πεδίο εφαρμογών Τεχνητής Νοημοσύνης (όπως εφαρμογές στο χώρο της τεχνολογίας, των οικονομικών επιστημών, της βιοϊατρικής, της εκπαίδευσης, και των ψηφιακών ανθρωπιστικών επιστημών