Υπερσύγχρονος εξοπλισμός απεικόνισης για δερματικές βλάβες με δωρεά του Ιδρύματος Ωνάση προς το Κέντρο Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος στο Νοσοκομείο «Α. Συγγρός»

Mε ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε, μέσω γενναίας δωρεάς του Ιδρύματος Ωνάση, την απόκτηση και εγκατάσταση υπερσύγχρονου εξοπλισμού απεικόνισης για δερματικές βλάβες στο Κέντρο Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος στο Νοσοκομείο «Ανδρέας Συγγρός», υπό τη Διεύθυνση του διακεκριμένου καθηγητή του ΕΚΠΑ κ. Α. Στρατηγού.

Το μηχάνημα Vectra 3D WB360 είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας στην απεικόνιση του δέρματος, τόσο αναφορικά με την παρακολούθηση ασθενών σε υψηλό κίνδυνο για ανάπτυξη μελανώματος και καρκίνου του δέρματος, όσο και όλων των δερματολογικών νοσημάτων. Η χρήση του  Vectra 3D WB360 επιτρέπει τη καταγραφή και παρακολούθηση όλων των δερματικών βλαβών, καθώς και την εξέλιξη τους, χρησιμοποιώντας προηγμένους αλγόριθμους τεχνητής νοημοσύνης και βελτιώνοντας τις ήδη υπάρχουσες μεθόδους «χαρτογράφησης» σπίλων και άλλων δερματικών βλαβών.

Στην αρχική του εφαρμογή, η τρισδιάστατη απεικόνιση με το Vectra WB 360 θα χρησιμοποιείται δωρεάν, ως μία υπηρεσία του Ιδρύματος, για ασθενείς με ιστορικό μελανώματος, ή με αυξημένο κίνδυνο για την εμφάνιση καρκίνου δέρματος.

Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας προς το Ίδρυμα Ωνάση για τη διαχρονική του στήριξη στο ΕΚΠΑ και στη Πανεπιστημιακή Κλινική του Νοσοκομείου «Α. Συγγρός» και ευχόμαστε στους ιατρούς και τα στελέχη του Κέντρου Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος να συνεχίσουν το πρωτοποριακό τους έργο στην πρόληψη και αντιμετώπιση των ασθενών με μελάνωμα και καρκίνο του δέρματος.

TFL photo

Το Κέντρο Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος αποτελεί ένα πρότυπο διαγνωστικό και θεραπευτικό κέντρο για την αντιμετώπιση του μελανώματος και του καρκίνου του δέρματος. Λειτουργεί στο πλαίσιο ενός από τα εμβληματικότερα και σημαντικότερα νοσηλευτικά  ιδρύματα της Αθήνας με επικέντρωση στα δερματικά και αφροδίσια νοσήματα.

Ιδιαίτερο δείγμα της αναγνώρισης του έργου της Α’ Πανεπιστημιακής Κλινικής Αφροδισίων και Δερματικών Νόσων του ΕΚΠΑ είναι οι μεγάλες δωρεές από το Κοινωφελές Ίδρυμα «Α. Ωνάσης» για το Κέντρο Μελανώματος και Καρκίνου Δέρματος.

Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών και της Συγκλήτου θα ήθελα ιδιαιτέρως να συγχαρώ τον Διοικητή του Νοσοκομείου και καθηγητή του ΕΚΠΑ κ. Α. Στρατηγό και να τιμήσω και δημόσια να ευχαριστήσω θερμά τους δωρητές και τους υποστηρικτές του έργου.

εικόνα Viber 2022 09 30 13 24 38 910

Αυτού του επιπέδου οι Μονάδες προάγουν σημαντικά τη Δημόσια Υγεία, ενισχύουν την εκπαίδευση των αυριανών γιατρών και αποτελούν σημείο αναφοράς για όλη τη Χώρα αλλά και πανευρωπαϊκά.

Θάνος Δημόπουλος,
Πρύτανης ΕΚΠΑ