Α΄ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική του Ε.Κ.Π.Α.: Ημερίδα με θέμα «Αντιμετωπίζοντας τα χρόνια νοσήματα πέρα από τις θεραπευτικές αποφάσεις» [17/02/2024]

Η Α΄ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. διοργανώνει Ημερίδα με θέμα «Αντιμετωπίζοντας τα χρόνια νοσήματα πέρα από τις θεραπευτικές αποφάσεις», η οποία θα πραγματοποιηθεί με φυσική παρουσία στις 17 Φεβρουαρίου 2024, στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών στην Αθήνα.

O Διευθυντής Α΄ Προπαιδευτικής Παθολογικής Κλινικής και Καθηγητής Παθολογίας-Ρευματολογίας της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., κ. Πέτρος Σφηκάκης, αναφέρει, μεταξύ άλλων, για την ημερίδα: «Στο πρώτο μέρος θα συζητηθούν θέματα σχετικά με την προσέγγιση του ασθενή με χρόνια πάθηση αλλά και της οικογένειας, με έμφαση στην ενσυναίσθηση, τις τεχνικές ενεργητικής ακρόασης, αλλά και την επικοινωνία της διαγνωστικής αβεβαιότητας. Στο δεύτερο μέρος θα συνεχίσουμε με θέματα σχετικά με τη διαμόρφωση της στάσης μας, συζητώντας για την ασθενοκεντρική έναντι της πατερναλιστικής ιατρικής, τη θεραπευτική αξία που έχουν η επαύξηση και η μείωση των φαινομένων Placebo και Nocebo, αντίστοιχα, καθώς και εάν τελικά θεραπεύουμε τον ασθενή ή όλη την οικογένεια. Στο τρίτο μέρος θα συζητηθούν κρίσιμα θέματα που ανακύπτουν κατά την παρακολούθηση ασθενούς με χρόνιο νόσημα, όπως η ανακοίνωση δυσάρεστων νέων, η διαχείριση των συναισθηματικών αντιδράσεων, της στιγματοποίησης, αλλά και των δυσλειτουργικών έξεων ζωής, καθώς και η συμμόρφωση στη θεραπεία. Η Ημερίδα θα ολοκληρωθεί με συζήτηση για τις προκλήσεις του σήμερα και του αύριο, ειδικότερα δε για την άσκηση της κλινικής Ιατρικής στην εποχή των social media, αλλά και στην εποχή της τεχνητής νοημοσύνης».

Τέλος, αναφέρει: «Συνεχίζοντας την προσπάθεια μας για κλινική και εκπαιδευτική αριστεία, στην 1η Ημερίδα μας θα λειτουργήσουν ως “εκπαιδευτές” τα μέλη της Α΄ Προπαιδευτικής Παθολογικής Κλινικής. Ως “εκπαιδευόμενοι”, πέραν από όλα τα μέλη της Κλινικής μας, θα είναι φοιτητές και νέοι ιατροί, αλλά και λιγότερο νέοι, των κλινικών ειδικοτήτων που βρίσκονται καθημερινά μαζί με ασθενείς με χρόνια νοσήματα Η ενεργός συμμετοχή σας αποτελεί βασικό παράγοντα για την επιτυχία της Eκπαιδευτικής Hμερίδας μας».

H προεγγραφή για την παρακολούθηση της Ημερίδας είναι απαραίτητη και πραγματοποιείται με τη συμπλήρωση της φόρμας.

Μπορείτε να δείτε επιπλέον πληροφορίες, στο επιστημονικό πρόγραμμα που ακολουθεί καθώς και στην ιστοσελίδα της Ημερίδας www.careofchronicpatient.gr.

Scheduled Επιστήμες Υγείας Παρουσιάσεις