Πρακτικό Σεμινάριο με θέμα “Ο Πράσινος Μετασχηματισμός των Ελληνικών Λιμένων” [20/12/2023]

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργανώνει διαδικτυακό Πρακτικό Σεμινάριο την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 19.00, διαδικτυακά (webex) με θέμα Ο Πράσινος Μετασχηματισμός των Ελληνικών Λιμένων και προσκεκλημένο Ομιλητή τον κ. Μηνά Παπαδάκη, Διευθύνοντα Σύμβουλο του Οργανισμού Λιμένος Ηρακλείου Α.Ε.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να παρακολουθήσουν το σεμινάριο μέσω του ακόλουθου συνδέσμου της πλατφόρμας Webex: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=mc8d32d200daad56645f503d969d513b2

Στο σεμινάριο θα παρουσιαστούν οι ακόλουθες θεματικές ενότητες:

• Κλιματική κρίση: η μεγάλη πρόκληση για τους λιμένες
  • Εναλλακτικά καύσιμα για τη ναυτιλία
  • Ήπιες μορφές ενέργειας για λιμάνια: η περίπτωση της κυματικής ενέργειας
  • Υδρογόνο και λιμένες
  • Συστήματα OPS

Στο πλαίσιο του Σεμιναρίου, ο κ. Παπαδάκης αναμένεται να αναπτύξει μία σφαιρική εικόνα των ευρύτερων στρατηγικών και των ειδικότερων πολιτικών των λιμένων, σε θέματα απανθρακοποίησης (decarbonization) αλλά και παραγωγής καθαρής ενέργειας. Επίσης, θα συζητηθούν τα εναλλακτικά καύσιμα για τη ναυτιλία και οι επιπτώσεις που αναμένεται να έχουν στους λιμένες από την οπτική δημιουργίας των απαραίτητων υποδομών. Ακόμα, ο κ. Παπαδάκης θα παρουσιάσει τις πρωτοβουλίες του Οργανισμού Λιμένος Ηρακλείου Α.Ε. προς τη κατεύθυνση μετατροπής του λιμένα Ηρακλείου σε πράσινο λιμάνι.

Την επιστημονική και οργανωτική επιμέλεια του Πρακτικού Σεμιναρίου έχει ο κ. Γεώργιος Βαγγέλας, Αναπληρωτής Καθηγητής Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων με έμφαση στους Λιμένες και τη Ναυτιλία, του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ. Διδάσκει τα μαθήματα Οργάνωση και Διοίκηση Λιμένων, Οικονομική των Λιμένων, Λιμενικός Σχεδιασμός και Πολιτική, Οργάνωση και Διοίκηση Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων, Υπηρεσίες Κρουαζιέρας και Τουριστικοί Λιμένες. Έχει επίσης μακρά εμπειρία σε θέματα εφαρμοσμένης έρευνας και διαχείρισης έργων, καθώς και παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών στα γνωστικά του αντικείμενα.

Το Σεμινάριο του κ. Παπαδάκη είναι ανοικτό στο σύνολο των φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας καθώς ευρύτερα και του Ιδρύματος.

Papadakis Minas

Ο κ. Μηνάς Παπαδάκης είναι Διευθύνων Σύμβουλος του Οργανισμού Λιμένος Ηρακλείου Α.Ε. από τον Ιανουάριο του 2020. Ανέλαβε την Διοίκηση του λιμένος μετά από μακρά καριέρα στον χρηματοοικονομικό τομέα, όπου εργάστηκε σε διάφορες διευθυντικές θέσεις στην EFG Eurobank Equities, μεταξύ άλλων και ως επικεφαλής ιδιωτών πελατών. Έχει διατελέσει μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Minoan Lines και της Α. Παπαδάκης-Technometal. Το όραμά του είναι να μετατρέψει το λιμάνι του Ηρακλείου σε ένα πράσινο και έξυπνο λιμάνι και είναι αυστηρά προσηλωμένος στη διαδικασία της απανθρακοποίησης.

Είναι κάτοχος MBA από το Management School του Imperial College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου και κάτοχος πτυχίου χημικού μηχανικού από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Έχει διδάξει Project Management και Financial Management στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, στο North College και στην Ελληνική Εταιρεία Διοίκησης. Μιλάει άπταιστα αγγλικά και γερμανικά.

Scheduled Οικονομικές Επιστήμες Παρουσιάσεις