Η μερική έκλειψη Σελήνης όπως αποτυπώθηκε από το Αστεροσκοπείο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Κείμενο και φωτογραφίες: Κοσμάς Γαζέας, Λέκτορας Αστροφυσικής, Ε.Κ.Π.Α.

Οι εκλείψεις Σελήνης είναι σχετικά σπάνιες, αλλά εύκολα ορατές από τη Γη. Τα ξημερώματα της Τετάρτης 18 Σεπτεμβρίου 2024 είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε μια μερική έκλειψη Σελήνης, που ήταν ορατή από την Ελλάδα. Η Σελήνη κρύφτηκε μόλις 8% πίσω από τη σκιά της Γης και είδαμε ένα μικρό τμήμα της πανσέληνου να σκιάζεται για λίγα λεπτά.

240918 Fullmoon UOAO Kosmas Gazeas 01
Η Πανσέληνος της 18ης Σεπτεμβρίου 2024, όπως αποτυπώθηκε από το Γεροσταθοπούλειο Πανεπιστημιακό Αστεροσκοπείο Αθηνών λίγο πριν ξεκινήσει η σεληνιακή έκλειψη.

Το φαινόμενο της έκλειψης ξεκίνησε στις 03:41 (τοπική ώρα), κορυφώθηκε στις 05:45 και έληξε στις 07:17 με τη δύση της Σελήνης.

Το Γεροσταθοπούλειο Πανεπιστημιακό Αστεροσκοπείο Αθηνών κατέγραψε το φαινόμενο και παρέμεινε ανοικτό για το κοινό και τους επισκέπτες του.

240918 Partial Lunar Eclipse UOAO Kosmas Gazeas 01
Στη φωτογραφία παρουσιάζεται η μέγιστη φάση του φαινομένου, όταν δηλαδή η Σελήνη κρύφτηκε κατά 8% πίσω από τη γήινη σκιά. Σε κάθε στιγμή του φαινομένου λαμβανόταν φωτογραφίες με μικρή και μεγάλη, ώστε να αποτυπωθεί σωστά η σεληνιακή επιφάνεια τόσο στο φωτεινό, όσο και στο σκοτεινό της τμήμα.

Μείνετε συντονισμένοι με τα κανάλια επικοινωνίας του Γεροσταθοπούλειου Πανεπιστημιακού Αστεροσκοπείου Αθηνών για τις εκδηλώσεις του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους.

Ιστοσελίδα Πανεπιστημιακού Αστεροσκοπείου:http://observatory.phys.uoa.gr
Facebook Πανεπιστημιακού Αστεροσκοπείου: www.facebook.com/uoaobservatory