Στις 150 καλύτερες σχολές του κόσμου η Φαρμακευτική Σχολή του ΕΚΠΑ και στην 28η στο επιμέρους κριτήριο της Διεθνούς Ερευνητικής Δικτύωσης σύμφωνα με την κατάταξη της QS (Quacquarelli Symonds)

image 13

Σας προωθώ ενημερωτικό κείμενο για τη σημαντική διάκριση του Τμήματος  Φαρμακευτικής του ΕΚΠΑ σύμφωνα με την κατάταξη της QS (Quacquarelli Symonds) για το 2023.

Η Φαρμακευτική Σχολή μας ανεβαίνοντας 50 θέσεις σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά βρέθηκε στις 150 κορυφαίες σχολές φαρμακευτικής παγκοσμίως. Επιπροσθέτως η επίδοση της, την κατατάσσει στην 51η θέση μεταξύ των καλύτερων φαρμακευτικών σχολών στην Ευρώπη, ενώ βρίσκεται και στην 1η θέση στην Ελλάδα μεταξύ των τριών Πανεπιστημιακών Τμημάτων  που περιλαμβάνεται στην εν λόγω κατάταξη. Είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό το γεγονός ότι στον δείκτη της Διεθνούς Ερευνητικής Δικτύωσης η Σχολή καταλαμβάνει την 28η θέση παγκοσμίως.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ και Διοικητικό Προσωπικό του Τμήματος Φαρμακευτικής γιατί αυτά τα εξαιρετικά αποτελέσματα αναδεικνύουν τη σημασία της συλλογικής δουλειάς και την προσήλωση στην αριστεία και στην καινοτομία.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης  ΕΚΠΑ