Επίσκεψη της περιφερειακής συμβούλου του Πανεπιστημίου της Μελβούρνης στο Ε.Κ.Π.Α.

εικόνα Viber 2024 07 23

Η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου συναντήθηκε με την περιφερειακή σύμβουλο διεθνών συμφωνιών για την Ευρώπη και τη Λατινική Αμερική του Πανεπιστημίου της Μελβούρνης, κ. Ανατολή Αμανατίδου, η οποία επισκέφθηκε το Ε.Κ.Π.Α. την Τρίτη 23 Ιουλίου 2024.

Η κυρία Αμανατίδου εξέφρασε το ενδιαφέρον του Πανεπιστημίου της Μελβούρνης για σύναψη συμφωνίας διμερούς διεθνούς συνεργασίας με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ιδιαίτερα στους τομείς των Ανθρωπιστικών Σπουδών, των Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών και της Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, που θα αφορά στο ακαδημαϊκό προσωπικό και στους φοιτητές και φοιτήτριες του προπτυχιακού και μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών. Η Αντιπρύτανις, Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, καλωσόρισε την πρόταση και ζήτησε από την κυρία Αμανατίδου την γραπτή εκδήλωση ενδιαφέροντος του Πανεπιστημίου της Μελβούρνης, προκειμένου να ξεκινήσει από το Πανεπιστήμιό μας η σχετική διαδικασία που θα οδηγήσει στη σύναψη της νέας συμφωνίας.