Με μία λαμπρή εναρκτήρια συνεδρία ξεκίνησε το συνέδριο του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή

Με μία λαμπρή εναρκτήρια συνεδρία ξεκίνησε το συνέδριο που το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) διοργανώνει για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή και που είναι αφιερωμένο στην Ομότιμη Καθηγήτρια Χρυσόθεμη Σταματοπούλου-Βασιλάκου για το έργο και την προσφορά της στο Τμήμα, με θέμα: «Το Κωνσταντινουπολίτικο και Μικρασιατικό Θέατρο έως το 1922. Συνέχειες και τομές στην Ελλάδα και τη Διασπορά μέχρι τον 21ο αιώνα».

H συνεδρία περιελάμβανε:

1. Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.
  2. Χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη.
  3. Σύντομες ομιλίες από: τον Επίτιμο καθηγητή του ΕΚΠΑ Βάλτερ Πούχνερ, με τίτλο: «Ελληνόφωνο Θέατρο στην Οθωμανική Αυτοκρατορία. Μια συνεχής διαχρονική παρουσία (1623-1922)», την Ομότιμη καθηγήτρια του ΕΚΠΑ Άννα Ταμπάκη, με τίτλο: «Από τα προξενικά μέγαρα στις σχολικές αίθουσες (17ος- αρχές 19ου αι.)».
  4. Παρουσίαση του έργου της τιμώμενης Ομότιμης καθηγήτριας του ΕΚΠΑ Χρυσόθεμης Σταματοπούλου-Βασιλάκου από τον Πρόεδρο του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γιώργο Π. Πεφάνη.
  5. Κεντρική ομιλία από την Ομότιμη καθηγήτρια του ΕΚΠΑ Χρυσόθεμη Σταματοπούλου-Βασιλάκου με τίτλο: «Μικρασιάτες θεατρικοί συγγραφείς και θεατράνθρωποι (19ος-20ός αι.). Η συμβολή τους στο νεοελληνικό θέατρο».
  6. Επίδοση τιμητικής πλακέτας στην τιμώμενη από τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, καθηγητή Αχιλλέα Χαλδαιάκη.
  7. Προβολή δημιουργικού βίντεο αφιερωμένου στα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή με τίτλο: «Στις προκυμαίες της μνήμης» απότοκο της συνεργασίας του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών και του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, με τη συμμετοχή μεικτής ομάδας φοιτητών του ΕΚΠΑ. Υπεύθυνες δράσης: η καθηγήτρια του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Σμαράγδα Χρυσοστόμου, η επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Κλειώ Φανουράκη και το μέλος ΕΕΠ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Ελισσάβετ Περακάκη.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερώνονται από τον ιστότοπο του Συνεδρίου στον παρακάτω σύνδεσμο: https://conferences.uoa.gr/event/55/

και στη σελίδα του Τμήματος στο fb: https://www.facebook.com/events/614307676830106?ref=newsfeed για το πρόγραμμα του συνεδρίου τις προσεχείς ημέρες.

Σύνδεσμοι ζωντανών μεταδόσεων

13 Οκτωβρίου 2022