13ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φιλοσοφίας με τίτλο: «Πόλεμος και Ειρήνη: Φιλοσοφικές προσεγγίσεις» [10-12/04/2024]

Το Τμήμα Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και η Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία (ΕΦΕ) οργανώνουν το 13ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φιλοσοφίας με τίτλο: «Πόλεμος και Ειρήνη: Φιλοσοφικές προσεγγίσεις»

Η τελετή έναρξης του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024, ώρα 18.00, στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Οι εργασίες του συνεδρίου θα συνεχιστούν στις 11 και 12 Απριλίου 2024 στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος» (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Πρόγραμμα Συνεδρίου

Προσφώνηση από το Μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη.

Χαιρετισμοί από:

• τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Δημήτριο Δρόσο
  • την Πρόεδρο του Τμήματος Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγήτρια κ. Βάνα Νικολαΐδου-Κυριανίδου
  • την Πρόεδρο της Ελληνικής Φιλοσοφικής Εταιρείας, Καθηγήτρια κ. Ελένη Καλοκαιρινού, Α.Π.Θ.

Ομιλίες από:

• τον Καθηγητή Φιλοσοφίας, Διευθυντή του Διεθνούς Κέντρου Ερευνών πάνω στο Φαντασιακό, Α.Π.Θ., κ. Σωκράτη Δεληβογιατζή, με τίτλο: «Πόλεμος, Εξουσία, Πολιτική»
  • την Ομότιμη Καθηγήτρια Συνταγματικού Δικαίου του Παντείου Πανεπιστημίου, κ. Ισμήνη Κριάρη, με τίτλο: «Η μετατροπή των νοημάτων σε περίοδο πολέμου».
από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες