Tο 13ο σε σειρά Webinar Cup & Cakes με τίτλο: “Basilicas Project, the cultural experience from documentation to fruition” dιοργανώνεται από το Παν/μιο Sapienza της Ρώμης.

Ποιους αφορά: Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ, Υποψήφιους Διδάκτορες και Ερευνητές
Πότε: Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021, 13:00 μ.μ-14:00 μ.μ (‘Ωρα Ελλάδος)
Deadline: Open
Που: Zoom
Διάρκεια: 40 λεπτά
Registration: λεπτομέρειες στη διεύθυνση e-mail: Julie.hyzewicz@univ-amu.fr

Περίληψη: “Documentation and dissemination of architectural heritage is certainly one of the main objectives of knowledge activities based on integrated survey processes. The collection of data on the basilicas of Santa Maria in Trastevere and Santa Maria Maggiore in Rome, which expands the existing documentation on the works in question, goes beyond the qualitative aspect and the high information content. The research presents the first results obtained in the definition of a system based on integrated models. The models propose a new reading of the analyzed contexts, through the systematization of data from the urban to the detailed scale. The project of communication of complex spaces starts from the survey, in which the synthesis of data and information in heterogeneous models is applied to particular needs. The fruition of architectural heritage is developed through different levels of information linked to integrated models, that improve perception, accessibility and use of space by different types of users”.

Δείτε περαιτέρω πληροφορίες για τη σειρά των διαδικτυακών σεμιναρίων στη διεύθυνση https://civis.eu/en/cups-and-cakes

Cups & Cakes webinar series RIS4CIVIS

Το ΕΚΠΑ συμμετέχει ισότιμα στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS. Στο πλαίσιο αυτό, οι δράσεις στοχεύουν τόσο σε τοπικό όσο και σε διεθνές επίπεδο, θέτοντας στο επίκεντρο των στόχων, την ανταπόκριση στις τοπικές ανάγκες, τη συμβολή στις στρατηγικές περιφερειακής ανάπτυξης και στην αντιμετώπιση των παγκόσμιων προκλήσεων. Η ανάπτυξη της Έρευνας και της Καινοτομίας (R&I), ως αναπόσπαστο στοιχείο της εκπαιδευτικής αποστολής, αποτελεί μέρος του έργου του CIVIS από την αρχή.

Έχοντας ως γνώμονα αυτή την προοπτική, έχει σχεδιαστεί και λειτουργεί το RIS4CIVIS. Γενικό απώτερο στόχο συνιστά να παραχθεί μια ολοκληρωμένη, μακροπρόθεσμη στρατηγική Έρευνας και Καινοτομίας, η οποία, με την πάροδο του χρόνου, θα επιτρέψει στα ιδρυτικά μέλη του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS να ενσωματώσουν απρόσκοπτα την τεχνογνωσία και τους πόρους τους στην υπηρεσία της έρευνας και της καινοτομίας, που αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τρέχουσες και μελλοντικές κοινωνικές προκλήσεις, σε τοπικό, περιφερειακό και διεθνές επίπεδο.

Ως μέρος των δραστηριοτήτων που αναπτύχθηκαν για την επίτευξη αυτού του στόχου, οι συναντήσεις/webinars Cups & Cakes στοχεύουν στη δημιουργία ενός φόρουμ συζήτησης για τους ερευνητές, έτσι ώστε να συνδεθούν και να λάβουν μια γενική συνολική επισκόπηση, του τι διαδραματίζεται σε άλλα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια αναφορικά με ένα συγκεκριμένο ερευνητικό θέμα. Μακροπρόθεσμα, αυτές οι ανταλλαγές πληροφοριών αποσκοπούν επίσης στην περαιτέρω ενίσχυση των ανταλλαγών και στην ανάπτυξη πιθανών συνεργασιών στο πλαίσιο της δια-πανεπιστημιακής Συμμαχίας του CIVIS.

Οι συναντήσεις (webinar series) Cup & Cakes θα προγραμματίζονται για μία ώρα και θα αποτελούνται από δύο φάσεις:

• Παρουσίαση 40 λεπτών της τρέχουσας ερευνητικής εργασίας που επέλεξε ο ομιλητής (συμπεριλαμβανομένης της εισαγωγής 5 λεπτών της γενικής εξειδίκευσης του και των εργασιών του, που βρίσκονται σε εξέλιξη στο πανεπιστήμιο σχετικά με το ερευνητικό θέμα ενδιαφέροντος).

• Ανοιχτή συζήτηση περίπου 20 λεπτών.

Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη πλέον, κάθε δύο εβδομάδες από τη 13:00 μ.μ έως τις 14:00 μ.μ (τοπική ώρα Ελλάδος). Κάθε συνεργαζόμενο Πανεπιστήμιο, με τη σειρά του, θα έχει την ευκαιρία να παρουσιάσει στην κοινότητα του CIVIS ένα αντικείμενο της έρευνάς του.

Οι ενδιαφερόμενοι ερευνητές ή ερευνητικές ομάδες μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή, ώστε να παρουσιάσουν το ερευνητικό τους έργο σε μια συνάντηση “Cup & Cakes”, αποστέλλοντας email στο ris4civis@uoa.gr συνοδευόμενο από μια μικρή περιγραφή του αντικειμένου της έρευνάς τους/εισήγησης στην αγγλική γλώσσα, τις θεματικές ενότητες που αφορά και ένα σύντομο βιογραφικό του ερευνητή που θα την παρουσιάσει.

Scheduled CIVIS Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Διεθνείς Σχέσεις Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις