14ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Επικούρειας Φιλοσοφίας με τη συμμετοχή Καθηγητών του Ε.Κ.Π.Α. [17-18/02/2024]

Ένα κορυφαίο πολιτιστικό γεγονός παγκόσμιας εμβέλειας διοργανώνεται για δέκατη τέταρτη συνεχή χρονιά στο Πολιτιστικό Κέντρο Γέρακα του Δήμου Παλλήνης, στην περιοχή του Γαργηττού, τον τόπο καταγωγής του φιλοσόφου Επίκουρου. Στη σύγχρονη εποχή της συνεχιζόμενης κοινωνικοοικονομικής κρίσης, σκεπτόμενοι πολίτες αναδεικνύουν τα φιλοσοφικά φάρμακα κατά της δυστυχίας, που προσφέρει η ανθρωπιστική και διαφωτιστική φιλοσοφία του Επίκουρου στο 14ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Επικούρειας Φιλοσοφίας το Σαββατοκύριακο 17-18 Φεβρουαρίου 2024, με ελεύθερη είσοδο για το κοινό. Την εναρκτήρια ομιλία θα δώσει ο Δήμαρχος Παλλήνης Χρήστος Αηδόνης.

Το Συμπόσιο είναι επετειακό, καθώς φέτος συμπληρώνονται 2330 χρόνια από την ίδρυση του Κήπου, της σχολής του Επίκουρου, στην Αθήνα. Θα προβληθεί από διακεκριμένους ομιλητές η διαχρονική συνεισφορά του Επίκουρου στην ανθρώπινη σκέψη, από την Αρχαιότητα, στην Αναγέννηση, στον Διαφωτισμό έως σήμερα. Από το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, ο Ομότιμος Καθηγητής Ιατρικής Γιώργος Χρούσος θα περιγράψει την επικούρεια διαχείριση του στρες, η Ομότιμη Καθηγήτρια Ψυχολογίας Άννα Παγοροπούλου θα αναδείξει τη σχέση Επικούρειας Φιλοσοφίας και Θετικής Ψυχολογίας και ο Αναπληρωτής Καθηγητής Ιατρικής Χρήστος Γιαπιτζάκης θα αναφερθεί στη σημαντική πνευματική προσπάθεια των φίλων της Επικούρειας Φιλοσοφίας στη σύγχρονη Ελλάδα να υπερασπιστούν τα ανθρώπινα δικαιώματα στη ζωή, στην ελευθερία και εντέλει στην ευδαιμονία, μέσω της διάδοσης και της βίωσης της φιλοσοφίας του Επίκουρου. Από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, ο Ακαδημαϊκός Ομότιμος Καθηγητής Φιλολογίας Θεόδωρος Παπαγγελής θα αναδείξει τη σημαντική επίδραση του επικούρειου ποιητή Λουκρήτιου στην αυγή της σύγχρονης εποχής και ο Ομότιμος Καθηγητής Φυσικής Αναστάσιος Λιόλιος θα παρουσιάσει την ατομική φυσική του Επίκουρου και τη σχέση της με τη σύγχρονη επιστήμη.

Σκοπός του Πανελληνίου Συμποσίου Επικούρειας Φιλοσοφίας είναι να δοθεί η ευκαιρία σε κάθε σκεπτόμενο πολίτη να έρθει σε επαφή με τον επιστημονικό ανθρωπισμό της φιλοσοφίας του Επίκουρου. Τα πανανθρώπινα ψυχολογικά, κοινωνικά και πολιτισμικά αδιέξοδα μπορούν να αντιμετωπιστούν με την επικούρεια πνευματική σκέψη, που προσεγγίζει την χαρά της ζωής με τον απλούστερο αλλά και αρτιότερο τρόπο, μέσω της φρόνησης, της αρετής, της φιλίας και της αλληλεγγύης, ακόμη και σε δύσκολους καιρούς.

Διοργάνωση: Δήμος Παλλήνης και Φίλοι της Επικούρειας Φιλοσοφίας «Κήπος Αθηνών» και «Κήπος Θεσσαλονίκης». Περισσότερες πληροφορίες στο: epicuros.gr

Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα