Στις 27 Ιουνίου 2022 πραγματοποιήθηκε στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών η τελετή έναρξης του 1oυ MedCyclones Workshop and Training School της Δράσης COST MedCyclones. Η εν λόγω δράση συγκροτείται από ένα διεθνές δίκτυο περισσότερων από 100 επιστημόνων από ερευνητικά και πανεπιστημιακά ιδρύματα 30 χωρών, στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το ΕΚΠΑ με τη συμμετοχή μελών από το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος και από το Τμήμα Φυσικής.

Η τελετή έναρξης του συνεδρίου μεταδόθηκε παράλληλα και διαδικτυακά:

Στόχος του 1ου MedCyclones Workshop είναι να παρουσιαστούν και να συζητηθούν οι πρόσφατες επιστημονικές εξελίξεις στην κατανόηση των διεργασιών και των επιπτώσεων των μεσογειακών κυκλώνων, καθώς και στην καταγραφή και πρόγνωσή τους. Το Workshop επιδιώκει να εδραιώσει και να προάγει την αποτελεσματική δικτύωση και συνεργασία μεταξύ ενδιαφερόμενων φορέων, επιστημόνων και επαγγελματιών στις υπηρεσίες καιρού και κλίματος.

Το 1ο MedCyclones Training School θα εστιάσει στις δυναμικές διεργασίες, την πρόγνωση και προγνωσιμότητα των μεσογειακών κυκλώνων μέσα από θεωρητικές διαλέξεις και πρακτική εξάσκηση, απευθυνόμενο κυρίως σε διδακτορικούς/ές φοιτητές/τριες, νέους/ες επιστήμονες, αλλά και εργαζόμενους/ες σε μετεωρολογικές υπηρεσίες.

Η διοργάνωση ανταποκρίνεται στις καινοτόμες δράσεις του ΕΚΠΑ, καθώς και εκείνες των εμπλεκόμενων Τμημάτων (Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, Φυσικής) σχετικά με τη μελέτη του κλίματος, της κλιματικής κρίσης και των φυσικών καταστροφών και ενθαρρύνει τους/τις νέους/ες ερευνητές/τριες, αλλά και τους/τις φοιτητές/τριες του Πανεπιστημίου μας να συμμετέχουν σε αυτή.

Βλ. επίσης: https://hub.uoa.gr/1st-medcyclones-workshop-and-training-school/

Κατά τη διάρκεια της τελετής έναρξης, ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος- Αθανάσιος Δημόπουλος πραγματοποίησε την προσφώνηση, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε και η Αντιπρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του ΕΚΠΑ, καθηγήτρια Ασημίνα Αντωναράκου. Εναρκτήριες ομιλίες πραγματοποιήθηκαν από τον Δρ. Εμμανουήλ Φλαούνα και τον Dr Silvio Davolio. Τέλος, ο Dr Florian Pantillon, η Dr Shira Raveh-Rubin και η Dr Jonilda Kushta προχώρησαν σε μια επισκόπηση των δραστηριοτήτων των Working Groups (WG) της Δράσης COST MedCyclones αλλά και των δυνατοτήτων δικτύωσης στο πλαίσιο του 1ου MedCyclones Workshop and Training School.

εικόνα Viber 2022 06 27 09 15 19 790

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, κ. Δημόπουλος, στην ομιλία του μεταξύ άλλων ανέφερε τα εξής:

“On that respect, the 1st MedCyclones Worskhop & Training School respond to the innovative actions of NKUA pertaining the study of climate change and natural disasters.

As the Mediterranean cyclones constitute a major environmental risk and are often associated with hydrogeological hazards, understanding the science pertained to these phenomena and improving our ability to predict their occurrence become urgent for the benefit of our society

This event, taking place in the premises of NKUA and with its full support, provides a unique opportunity for direct interaction between academics, researchers and weather/climate prediction scientists to accomplish an important goal that will establish fruitful future science collaborations and form the science objectives that the community should pursue.

The important role played by Universities internationally, is reflected in the Times Higher Education Impact Rankings 2020, the only global performance tables that assess universities against the United Nations’ Sustainable Development Goals. The National and Kapodistrian University of Athens, for instance, has been highly ranked in individual goals of economic and social development, confirming the significant impact it has as a University on improving social welfare, economic development, tackling social inequalities, education and health.

εικόνα Viber 2022 06 27 09 11 12 683

Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρη την προσφώνηση του Πρύτανη του ΕΚΠΑ στο ακόλουθο αρχείο: