Ολοκληρώθηκε το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Περιεγχειρητικής Φροντίδας από την Α΄ Μαιευτική και Γυναικολογική Κλινική του Ε.Κ.Π.Α.

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Περιεγχειρητικής Φροντίδας στο ξενοδοχείο Crowne Plaza από την Α΄ Μαιευτική και Γυναικολογική Κλινική του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η βελτιστοποίηση της περιεγχειρητικής φροντίδας αποτελεί θεμελιώδη στόχο στη σύγχρονη Ιατρική επιστήμη. Στη Μαιευτική και Γυναικολογία οι σύγχρονες οδηγίες διαχείρισης της εγκύου και της γυναικολογικής ασθενούς φαίνεται ότι εξασφαλίζουν την ταχεία ανάρρωση και επιστροφή στις καθημερινές δραστηριότητες. Η εξειδικευμένη φροντίδα αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο της περιεγχειρητικής φροντίδας στα εξελιγμένα συστήματα υγείας και η Μαιευτική και Γυναικολογία αποτελεί διεθνώς πρωτοπόρο ειδικότητα με διαρκώς επικαιροποιούμενα δεδομένα.

εικόνα Viber 2024 04 16 21 52 38 365

Στο συνέδριο συμμετείχαν διεθνούς εμβέλειας προσκεκλημένοι ομιλητές οι οποίοι έχουν διακριθεί για την επιστημονική τους δραστηριότητα στον τομέα της περιεγχειρητικής αντιμετώπισης στη Μαιευτική και Γυναικολογία, συμπεριλαμβανομένου του Καθηγητή Gregg Nelson ο οποίος θεωρείται πρωτοπόρος σε παγκόσμιο επίπεδο στην εφαρμογή των πρωτοκόλλων ταχείας ανάρρωσης μετά από χειρουργικές επεμβάσεις, καθώς και των Καθηγητών Eric Rene Jauniaux από το University College of London, Calda Pavel από το Πανεπιστήμιο του Καρόλου στην Πράγα και του Καθηγητή Ahmed Hussein από το Κάιρο, οι οποίοι με τις εξειδικευμένες γνώσεις τους στη διάγνωση και αντιμετώπιση του επιπωματικού πλακούντα προσέφεραν τις νεότερες πληροφορίες στο γνωστικό αυτό πεδίο.

Σημαντική ήταν και η συμμετοχή των φοιτητών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών οι οποίοι συμμετείχαν μέσω της Surgical Society (SurSo NKU), ανέδειξαν τις εμπειρίες που αποκομίζουν κατά την ιατρική τους εκπαίδευση σχετικά με την περιεγχειρητική φροντίδα καθώς και τις μελλοντικές δράσεις που πρόκειται να αναλάβουν προκειμένου να αυξηθεί η συμμετοχή τους στη διαχείριση του χειρουργικού ασθενή.