1η ημερίδα ειδικευομένων του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία» – 14/01/2023, Χωρέμειο Αμφιθέατρο, Αθήνα

Η Α’ Παιδιατρική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με διευθύντρια την Καθηγήτρια Χριστίνα Κανακά-Gantenbein, διοργανώνει την 1η ημερίδα ειδικευομένων του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία» που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023 στο Αμφιθέατρο του Χωρεμείου Ερευνητικού Εργαστηρίου της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής ΕΚΠΑ.

afisa imeridas

ΚΛΙΝΙΚΑ WORKSHOPS / MEET THE EXPERTS SESSIONS
Workshop 1: Τεχνολογία του Διαβήτη στο Νοσοκομείο – Διαβητική Κετοξέωση (ΔΚΟ)
Workshop 2: Εμβολιασμός σε υγιή παιδιά και ειδικές πληθυσμιακές ομάδες
MTE Session 1: Εντατικολογία
MTE Session 2: Αιματολογία – Ογκολογία
MTE Session 3: Αναπτυξιολογία
MTE Session 4: Νεογνολογία

Για την παρακολούθηση των Κλινικών Workshops και των Meet the Experts Sessions, είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής:

Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων θα τηρηθεί απόλυτη σειρά προτεραιότητας.
Οι συμμετέχοντες που θα επιλεγούν θα ενημερωθούν πριν την έναρξη της Ημερίδας, οπότε και θα τους αποσταλεί σχετικό εκπαιδευτικό υλικό.

Μήνυμα της Διευθύντριας της Α’ Παιδιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής
Καθηγήτριας Χριστίνας Κανακά-Gantenbein

Η Α’ Παιδιατρική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών που εδράζεται στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία» εγκαινιάζει στην αρχή της καινούργιας χρονιάς μια νέα μορφή εκπαίδευσης με στόχο τη διαδραστική εμπλοκή των ειδικευομένων στην ίδια τους την εκπαίδευση.

Η Διευθύντρια και τα μέλη της Α’ Παιδιατρικής Κλινικής αλλά κυρίως οι ειδικευόμενοι της Κλινικής καλωσορίζουν νέους ειδικευομένους Παιδιατρικής στην 1η Ημερίδα των ειδικευομένων της Α’ Παιδιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και των υπολοίπων ειδικευομένων του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία» που θα λάβει χώρα το Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023 στο Αμφιθέατρο του Χωρεμείου Ερευνητικού Εργαστηρίου της Α’ Παιδιατρικής Κλινικής του ΕΚΠΑ, ενός Αμφιθεάτρου που παραδοσιακά φιλοξενεί επιστημονικές εκδηλώσεις με θέμα κυρίως την υγεία των παιδιών και εφήβων.

Η ιδέα της διοργάνωσης μίας Ημερίδας των ειδικευομένων προέκυψε από μία γόνιμη συζήτηση που είχε η Διευθύντρια της Κλινικής με τους ειδικευομένους της Κλινικής, κατά την οποία έγινε σαφές ότι όταν ο εκπαιδευόμενος αναλάβει ενεργά μέρος στη διοργάνωση και το σχεδιασμό της δικής του εκπαίδευσης με σύγχρονα διαδραστικά μέσα, το αποτέλεσμα θα είναι πραγματικά ουσιαστικό, πιο αποδοτικό και τελικά πιο ευπρόσδεκτο και από τους άλλους ειδικευομένους.

Σας προσκαλούμε λοιπόν σε μία νέας μορφής επιστημονική εκδήλωση, όπου φιλοδοξούμε να εκπληρωθεί ο σκοπός της εκπαίδευσης μέσα από το διαδραστικό παιχνίδι και τη ζωντανή αλληλεπίδραση. Η πρόσκληση απευθύνεται σε όλους εσάς – τους ειδικευομένους αλλά και ειδικευμένους Παιδιάτρους καθώς και Ιατρούς άλλλων Ειδικοτήτων που ασχολούνται με το παιδί!

Μαζί με τις Καλύτερες Ευχές για ΜΙΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΥΓΕΙΑ, ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!

Καθηγήτρια Χριστίνα Κανακά-Gantenbein
Καθηγήτρια-Διευθύντρια
Α’ Παιδιατρικής Κλινικής
Ιατρικής Σχολής