To 21o Πενταετές Συνέδριο της Διεθνούς Μουσικολογικής Εταιρείας | 21st Quinquennial Congress of the International Musicological Society (IMS2022) διεξάγεται στην Αθήνα, μεταξύ 22-26 Αυγούστου 2022, κάτω από την αιγίδα των Τμημάτων Μουσικών Σπουδών του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

img112 356
Αφίσα Συνεδρίου IMS2022

Το Συνέδριο ΙΜS2022 είναι ιδιαίτερης σημασίας για την Μουσικολογία και έχει προσελκύσει το ενδιαφέρον σπουδαίων μουσικολόγων απ’ όλον τον πλανήτη.

«Μουσική πέραν από τα σύνορα» | “Music across Borders” είναι το θέμα του συνεδρίου, καθώς θα διερευνηθεί η καλλιτεχνική κινητικότητα ανάμεσα σε αιώνες και χώρες. Η μελέτη της μουσικής σε αέναη κίνηση, επέκεινα συνόρων του χώρου και χρόνου, θα ανοίξει νέους ορίζοντες για τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε και διερευνούμε την μουσική δημιουργία.

Επίσημος ιστοχώρος Συνεδρίου: https://pcoconvin.eventsair.com/ims22

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις