2η ημερίδα των ειδικευομένων της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία, η 2η κατά σειρά Ημερίδα των Ειδικευομένων της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

kanaka

Η ημερίδα αυτή ξεκίνησε από μία γόνιμη συζήτηση μεταξύ των ειδικευομένων και της Διευθύντριας της Κλινικής, Καθηγήτριας κας Χριστίνας Κανακά – Gantenbein, όπου αναδείχθηκε η σημασία, ο εκπαιδευόμενος να συμμετέχει ενεργά στη δική του εκπαίδευση πάντα υπό τη καθοδήγηση των έμπειρων παιδιάτρων, αλλά χρησιμοποιώντας τα καινούργια διαδραστικά μέσα, έτσι ώστε να εξασφαλίζεται το ενδιαφέρον και η αθρόα συμμετοχή των εκπαιδευόμενων (φοιτητών και ειδικευομένων) στη συζήτηση για επιλογή των βέλτιστων διαγνωστικών και θεραπευτικών αποφάσεων.

Η ημερίδα αυτή εκπαίδευσης των ειδικευομένων, η οποία απευθύνεται και στους φοιτητές της Ιατρικής Σχολής για τη συνεχιζόμενη εκπαίδευσή τους, υπάρζει η ελπίδα ότι θα καθιερωθεί ως θεσμός μίας εναλλακτικής προσέγγισης της εκπαίδευσης γεμάτη από kahoot, ερωτήσεις, διάδραση, γνώση, αλληλεπίδραση και ενθουσιασμό.