2ο Θερινό Σχολείο με τίτλο: “Φιλοσοφία και Τέχνη” με συμμετοχές από το ΕΚΠΑ [7-11/7/23, Ριζάρειο Ίδρυμα Μονοδένδρι]

Στα πλαίσια του Διιδρυματικού Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών “Ελληνική Φιλοσοφία-Φιλοσοφία των Επιστημών”, του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Τμήματος Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης, διοργανώνεται το 2° Θερινό Σχολείο με τίτλο: “Φιλοσοφία και Τέχνη”. Το 2° Θερινό Σχολείο θα λάβει χώρα στο Ριζάρειο Ίδρυμα στο Μονοδένδρι, από τις 7 Ιουλίου έως τις 11 Ιουλίου 2023.

Από το Τμήμα Φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ συμμετέχει ο Καθηγητής Ι. Πρελορέντζος ενώ από το Τμήμα Κοινωνιολογίας του ΕΚΠΑ συμμετέχει ο Αναπλ. Καθηγητής Δ. Καρύδας.

Παρακάτω παρατίθεται το πρόγραμμα με τις περιλήψεις:

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις