3 χάλκινα μετάλλια για την Ελληνική Εθνική Αποστολή στην 34η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας | Μέγας χορηγός το Μουσείο Ζωολογίας του ΕΚΠΑ

Ακόμα μια μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα στην 34η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (ΙΒΟ) (https://ibo2023.ae/ ) που διεξήχθη από 02 έως 10 Ιουλίου 2023 στο AlAin των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων. Η Ελληνική Εθνική αποστολή, η οποία για πρώτη φορά αποτελείται από 4 μαθήτριες, επέστρεψε  για δεύτερη φορά με 3 χάλκινα μετάλλια που κατέκτησαν η Κατερίνα Καρπουζή (Π. ΓΕΛ Βαρβακείου), η Κατερίνα Δανάη Καριοφύλλη  (Π. ΓΕΛ Βαρβακείου) και η Καλλιόπη Μαργόνη (5ο ΓΕΛ Νίκαιας) και 1 εύφημο μνεία που κατέκτησε η Ελισάβετ Καρπουζή ( Π. ΓΕΛ Βαρβακείου). Στην αποστολή συμμετείχαν ως αρχηγός συνοδός ο Λεωνίδας Άνθης (Βιολόγος-Εκπ. 2ο ΓΕΛ Χαλανδρίου) και ως συνοδός ο Δρ. Χρήστος Γεωργιάδης (ΕΔΙΠ, Τμ. Βιολογίας ΕΚΠΑ).

ολυμπιαδα1α

Η διάκριση αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία αν λάβουμε υπόψη ότι οι μαθητές ανταγωνίζονται -όπως και κάθε χρόνο- περίπου 280 μαθητές/τριες από 71 χώρες, που στα σχολεία της πατρίδας τους αποκτούν περισσότερες γνώσεις Βιολογίας και είναι καλύτερα προετοιμασμένοι για την Ολυμπιάδα. Οι μαθητές, αμέσως μετά την διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων, παρακολούθησαν ειδικό επιμορφωτικό πρόγραμμα στο Τμήμα Βιολογίας του Ε.Κ.Π.Α. Στόχος ήταν να καλυφθούν ελλείψεις, οι οποίες αφορούν τη διδασκαλίατης Βιολογίας στο Ελληνικό σχολείο, τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε εργαστηριακό επίπεδο.

ολυμπιδα 3α

Το Μουσείο Ζωολογίας του ΕΚΠΑ είχε την τιμή να ανήκει στους μεγάλους χορηγούς της Ελληνικής Εθνικής Αποστολής. Η χορηγία έδωσε την ευκαιρία για την προβολή του Μουσείου σε διεθνές επίπεδο. Το Μουσείο θα εξακολουθεί να στηρίζει όπως μπορεί, όλες αυτές τις ενέργειες που αναδεικνύουν την χώρα και το ΕΚΠΑ ειδικότερα.

ολυμπιδα 2α