3D Surgical Course | Μήνυμα του Καθηγητή και Διευθυντή της Β’ Χειρουργικής Κλινικής του ΕΚΠΑ Μ. Κωνσταντουλάκη για την 1η μέρα διεξαγωγής

Με μεγάλη χαρά σήμερα καλωσορίσαμε 268 φοιτητές της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ από όλα τα έτη, στην πρώτη ημέρα του 3D Surgical Course. Βλέποντας την διάθεση των φοιτητών μας να γνωρίσουν τα μονοπάτια της χειρουργικής ειδικότητας και μαθαίνοντας από την οργανωτική επιτροπή πως η συμμετοχή ξεπέρασε τις 500 αιτήσεις, γεμίσαμε διάθεση για να δώσουμε το καλύτερο δυνατό σε όλους.

image 17

image 18

Το course ξεκίνησε με εισαγωγή στην λαπαροσκοπική χειρουργική και στις μεθόδους αυτής, μέσα από video streaming χειρουργείων που έχουν πραγματοποιηθεί στην κλινική μας. Ελπίζουμε να καταφέρουμε και τις επόμενες ημέρες με την εκπαίδευση στο Κέντρο Προσομοίωσης, στο Εργαστήριο Χειρουργικής Έρευνας και στο Πειραματικό Χειρουργείο της
Κλινικής μας να παρουσιάσουμε στους φοιτητές μας το πόσο αληθινό, δυναμικό αλλά και ελκυστικό ταυτόχρονα είναι το μονοπάτι της Χειρουργικής ειδικότητας. Κατά την προβολή και τον σχολιασμό των επεμβάσεων δόθηκαν ερεθίσματα για περαιτέρω σκέψη, ανάπτυξη και συζήτηση.

image 19

image 20