Στις 3-5 Ιουνίου 2022, η Ελληνική Εταιρία Διεθνούς Δικαίου και Διεθνών Σχέσεων εόρτασε την 40η της Επέτειο συναθροίζοντας τωρινές και μελλοντικές γενιές Ελλήνων διεθνολόγων από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Η σύναξη της κοινότητας είναι ο παραδοσιακός χώρος για την ανακοίνωση των βραβείων της Εταιρίας για την καλύτερη διδακτορική διατριβή και την καλύτερη μεταπτυχιακή εργασία. Είμαστε ιδιαιτέρως ευτυχείς και υπερήφανοι να ανακοινώσουμε ότι αυτήν την επετειακή χρονιά όλα τα βραβεία απονεμήθηκαν σε εταίρους του Athens PIL και απόφοιτους της Νομικής Σχολής Αθηνών, μια ακόμη ένδειξη της παράδοσης αριστείας του Πανεπιστημίου Αθηνών και του εξαιρετικού επιπέδου των διεθνών σπουδών στην Νομική Σχολή.

Το βραβείο Γεώργιος Τενεκίδης 2022 για την καλύτερη διδακτορική διατριβή στο γνωστικό αντικείμενο του διεθνούς δικαίου και των διεθνών σχέσεων απονεμήθηκε στον Σωτήριο-Ιωάννη Λέκκα, απόφοιτο της Νομικής Σχολής Αθηνών, για την διδακτορική του διατριβή με τίτλο: “Duality of Responsibility in International Law”, την οποία υποστήριξε στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. Η Μαρία-Λουίζα Δεύτου και ο Σταύρος-Ευδόκιμος Πανταζόπουλος, και οι δύο εταίροι του Athens PIL, έλαβαν τιμητική διάκριση για τις υψηλού επιπέδου ερευνητικές εργασίες τους αντίστοιχα με θέμα: “Exporting the European Convention on Human Rights”, (Hart, υπό έκδοση), που παρουσιάστηκε στην Νομική Σχολή, και  με θέμα: “Protecting the environment against the impacts of armed conflict”, που παρουσιάστηκε στο European University στην Φλωρεντία.

Το βραβείο Κωνσταντίνος Οικονομίδης 2022 για την καλύτερη μεταπτυχιακή εργασία στο γνωστικό αντικείμενο του διεθνούς δικαίου και των διεθνών σχέσεων απονεμήθηκε στην Κέλλυ Πισιμίση, ήδη υποψήφια διδάκτορα στην Νομική Σχολή, για την ερευνητική της εργασία της στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Η Κατερίνα Κοϊνάκη και η Μυρτώ Σταυρίδη, και οι δύο ερευνήτριες στο Athens PIL, έλαβαν τιμητική διάκριση για την υψηλού επιπέδου ερευνητική εργασία τους με θέμα: “Inter-State applications under the European Convention on Human Rights” και “The EU sanctions regime under international Law”, αντίστοιχα, στο πλαίσιο του προγράμματος LLM in International & European Studies της Νομικής Σχολής.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες και όλους, είμαστε πολύ περήφανοι για εσάς!

Χρόνια Πολλά στην Εταιρία Διεθνούς Δικαίου και Διεθνών Σχέσεων! Εις έτη πολλά, σαράντα και άλλα τόσα επιτυχημένα και δημιουργικά έτη προσφοράς!