Πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τα 40 χρόνια λειτουργίας και προσφοράς της Σχολής Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΚΠΑ

“Τα θεμέλια για την αναβάθμιση, διατήρηση και διάδοση της αθλητικής επιστήμης στην Ελλάδα”

Ο Σύλλογος Διδακτικού Ερευνητικού και Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΣΔΕΕΠ) της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), διοργάνωσε επετειακή εκδήλωση για τα 40 χρόνια λειτουργίας και προσφοράς της Σχολής στη Δάφνη 10.6.2023. Η εκδήλωση περιείχε ιστορικά στοιχεία, αναφορές σε στιγμές-ορόσημο που σημάδεψαν γενιές  σπουδαστών και καθηγητών που έθεσαν τα θεμέλια για την αναβάθμιση, τη διατήρηση και τη διάδοση της αθλητικής επιστήμης στην Ελλάδα.

Βίντεο εκδήλωσης: https://www.youtube.com/live/c2VPt_kTT4E?feature=share

Την εκδήλωση άνοιξε ο συντονιστής Καθηγητής και Πρόεδρος του ΣΔΕΕΠ της Σχολής, Γ. Μπάγιος, λέγοντας: «Ο Σύλλογος δεν θέλει να αναγορευτεί κριτής της αλήθειας. Μπορεί όμως να αναδείξει μέσα από τις ‘χαραμάδες’ που δεν έχουν κλείσει με το πέρασμα των χρόνων, όσα συνέβησαν ώστε να μάθουμε περισσότερα και να γίνει η Σχολή μας ωφέλιμη στην Κοινωνία!»

0 Μπάγιος 1 crp

«Η ιστορική διαδρομή της Γυμναστικής στη χώρα μας εκφράζεται σήμερα με τη ΣΕΦΑΑ του Πανεπιστημίου Αθηνών, η οποία με το σημαντικό της έργο αποτελεί μια καταξιωμένη σχολή με διακριτό στίγμα και σημαντική προσφορά στη φυσική αγωγή και στον αθλητισμό.», τόνισε ο Καθηγητής και Πρύτανης του ΕΚΠΑ Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος, στην επετειακή εκδήλωση για τα 40 χρόνια λειτουργίας και προσφοράς της Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ).

2 Δημόπουλος (2)

Ο Καθηγητής Δ. Καραδήμας και Αντιπρύτανης του ΕΚΠΑ, είπε: «Το Πανεπιστήμιο Αθηνών είναι περήφανο για το έργο που προσφέρει η σχολή, με την ολόπλευρη εκπαίδευση των στελεχών Φυσικής Αγωγής, το επιστημονικό έργο που παράγει και συμβάλει στην ευεξία και τη θωράκιση της υγείας όλων μας.»

3 Καραδήμας

Ο Καθηγητής και Κοσμήτορας της ΣΕΦΑΑ-ΕΚΠΑ, Κ. Καρτερολιώτης, είπε: «Οι παλαιότεροι συνάδελφοι έβαλαν τα θεμέλια για την Ανωτατοποίηση της Σχολής, κι όλοι εμείς συνεχίζουμε για την καλύτερη θέση που πρέπει να έχει σήμερα στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, προσφέροντας ουσιαστικό επιστημονικό έργο.»

4 Καρτερολιώτης

Ο Ομότιμος Καθηγητής και πρώην Πρόεδρος του ΤΕΦΑΑ του ΕΚΠΑ Βασίλης Κλεισούρας είπε: «Ο αδιαπραγμάτευτος αγώνας που κάναμε για να βρούμε τη μοίρα μας και να φέρουμε την Αθλητική Επιστήμη στο προσκήνιο δικαιώθηκε πανηγυρικά και είμαστε περήφανοι γι’ αυτή την προσπάθεια. Πήγαμε όλοι μαζί κι ας μας λιθοβολούσαν! Όλα θα ήταν καλύτερα στον κόσμο εάν οι επιστήμονες ήταν ποιητές!»

6β Κλεισούρας

Ακολούθησαν και άλλοι χαιρετισμοί που πραγματοποιήθηκαν από απόσταση ή δια ζώσης, αρκετές εισηγήσεις από μέλη του διδακτικού προσωπικού της σχολής, μέσα από τις οποίες διεξήχθησαν σημαντικά συμπεράσματα καθώς και βραβεύσεις.

Βραβεύσεις:

1. Ομότιμος Καθηγητής Γ. ΖΕΡΒΑΣ
  2. Π. πρόεδρος ΠΕΠΦΑ ΜΠ. ΓΟΥΝΑΡΙΔΗΣ
  3. Π. πρόεδρος Σύλλογος Σπουδαστών ΕΑΣΑ Τ. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
  4. Σπουδαστής ΕΑΣΑ, διακεκριμένος αθλητής Κ. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ
  5. Σπουδαστής ΕΑΣΑ και διακεκριμένος αθλητής/προπονητής Π. ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ
  6. Π. πρόεδρος ΣΔΕΕΠ Δ. ΧΑΤΖΗΧΑΡΙΣΤΟΣ

Αναλυτικά βλ. εκδήλωση: Βίντεο, φωτογραφικό υλικό, βραβεύσεις, χαιρετισμοί-ομιλίες του Πρύτανη του ΕΚΠΑ Μ.Θ. Δημόπουλο, του Αντιπρύτανη Δ. Καραδήμα, του Κοσμήτορα της ΣΕΦΑΑ, Κ. Καρτερολιώτη, του Δημάρχου Δάφνης-Υμηττού Α. Μπινίσκου, μεταξύ άλλων, στο άρθρο: «1974-1983: Η γενιά που χάραξε τη μοίρα της φυσικής αγωγής στον τόπο μας» https://sportlifesaving.blogspot.com/2023/06/1974-1983.html