Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, είναι ανοιχτή πρόσκληση που απευθύνεται στα μέλη ΔΕΠ, για τη δημιουργία εκπαιδευτικών, διεπιστημονικών προγραμμάτων και δραστηριοτήτων, που περιλαμβάνουν μικτής μορφής κινητικότητα (blended mobility), αλλά και την ενσωμάτωση καινοτόμων εκπαιδευτικών μεθόδων στη διδασκαλία.

Δείτε περισσότερα (στα αγγλικά): https://civis.eu/en/activities/civis-calls/blended-intensive-programmes.

Τα κριτήρια επιλεξιμότητας των προτάσεων περιλαμβάνουν:

1. Οι προτάσεις θα πρέπει να περιλαμβάνουν τη συνεργασία τουλάχιστον 3 πανεπιστημίων- μελών του CIVIS
  2. Το εντατικό πρόγραμμα (BIP) θα πρέπει να είναι μικτής μορφής (διαδικτυακές συνεδρίες & 5 ημέρες φυσικής κινητικότητας δια ζώσης παρακολούθηση)
  3. Η συμμετοχή του φοιτητή στο εντατικό πρόγραμμα (BIP) θα πρέπει να αντιστοιχεί σε καθορισμένο αριθμό πιστωτικών μονάδων, τουλάχιστον 3 και έως 9 ECTS (θα καθοριστούν από τους διοργανωτές του προγράμματος)
  4. Οι προτάσεις θα πρέπει να άπτονται μια εκ των ακολούθων ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος θεματικών ενοτήτων του CIVIS:
    • Υγεία
    • Πόλεις, περιφέρειες και κινητικότητα
    • Κλίμα, Περιβάλλον, Ενέργεια
    • Ψηφιακός και Τεχνολογικός Μετασχηματισμός
    • Κοινωνία, Πολιτισμός και Ιστορική Κληρονομιά

Για περαιτέρω πληροφορίες, δείτε αναλυτικά την πρόσκληση με τις ακριβείς οδηγίες και τα κριτήρια επιλεξιμότητας στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS Academics and Researchers (στα αγγλικά).

Για ερωτήσεις: