Το 7ο Συνέδριο της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΘΝΙΚΟΥ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ διοργανώνεται στις 2, 3 και 4 Νοεμβρίου 2023 και θα είναι δια ζώσης.

Συμπληρώνονται σαράντα χρόνια από το 1983 όταν για πρώτη φορά λειτούργησε το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Αθηνών. Για τον λόγο αυτό ο στόχος του συνεδρίου είναι διττός. Αφενός να εορταστούν τα σαράντα χρόνια έρευνας και διδασκαλίας, και αφετέρου να συζητηθεί και να αναδειχθεί η Έρευνα και οι Προοπτικές για την Άσκηση, την Υγεία, τον Αθλητισμό και τη Φυσική Αγωγή στην Ψηφιακή Εποχή.

Για τον σκοπό αυτό, διακεκριμένοι επιστήμονες από την Ελλάδα και το εξωτερικό θα προσκληθούν για να αναδείξουν νέα ερευνητικά δεδομένα και προκλήσεις στο πλαίσιο της σύγχρονης ψηφιακής εποχής. Παράλληλα, ένας μεγάλος αριθμός ερευνητών θα παρουσιάσει μελέτες σε θεματικές ενότητες που καλύπτουν όλο το φάσμα της φυσικής αγωγής και της αθλητικής επιστήμης.

Οι θεματικές ενότητες του συνεδρίου είναι οι παρακάτω:

• Αθλητική προπόνηση και επίδοση/απόδοση
  • Αθλητική προπόνηση και υγεία