Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε από 31 Μαρτίου έως 2 Απριλίου 2023 στο κτήριο της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ και διαδικτυακά το Ζ΄ Επιστημονικό Συμπόσιο Νεοελληνικής Εκκλησιαστικής Τέχνης, που διοργάνωσε το Τμήμα Θεολογίας σε συνεργασία με το Τμήμα Αρχιτεκτόνων-Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών και ειδικών επιστημόνων-Καθηγητών και άλλων Πανεπιστημιακών Τμημάτων.

Στο Συμπόσιο έλαβαν μέρος 76 ομιλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό με πρωτότυπες ανακοινώσεις, οι οποίες κάλυψαν ποικίλα ερευνητικά ζητήματα σε ένα ευρύτατο γεωγραφικό και χρονολογικό φάσμα.

Το Συμπόσιο χαιρέτησαν ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής κ. Μελέτιος Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος Β΄, ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ Αναπλ. Καθηγητής κ. Χρήστος Καραγιάννης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας του ΕΚΠΑ Καθηγητής κ. Δημήτριος Μόσχος και ο Πρόεδρος του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Γιάννης Αίσωπος. Το διαδικτυακό κοινό των εργασιών του Συμποσίου ξεπέρασε τις 600 συμμετοχές.

Όπως και στα προηγούμενα Συμπόσια, στόχος της Οργανωτικής Επιτροπής θα είναι η έκδοση του τόμου των Πρακτικών του Συμποσίου.

Φωτογραφικά στιγμιότυπα του Συμποσίου: