Μια σημαντική δωρεά που προβλέπει μια σειρά ενεργειών και δράσεων προς όφελος του αναγνωστικού κοινού της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής, ενισχύει ακόμα περισσότερο το ΕΚΠΑ και την Φιλοσοφική Σχολή ως κέντρο παιδείας και πολιτισμού. Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Θ. ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΦΟΙΒΟΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΕΚΕΠ), διά του ιδρυτή της κ. Χρήστου-Εμμανουήλ Δημητρακόπουλου, και το ΕΚΠΑ διά του Πρύτανη Καθηγητή κ. Μελέτιου-Αθανάσιου Δημόπουλου, μετά την από 2-5-2023 Απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου (41η Συνεδρίαση ακαδημαϊκού έτους 2022-2023) και τις από 19-12-2022 και 7-4-2023 αποφάσεις της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής, υπέγραψαν τη σύμβαση δωρεάς μιας ιδιωτικής βιβλιοθήκης 4.493 τόμων, κυρίως ξενόγλωσσων, που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα διαφορετικών πεδίων των ανθρωπιστικών σπουδών («Βιβλιοθήκη Φοίβου Παπαγεωργίου»).

IMG 7619

Η δωρεά περιλαμβάνει το έργο της αισθητικής και λειτουργικής  αναβάθμισης του χώρου αναγνωστηρίου προσκτήσεων της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής. Η δωρεά συνοδεύεται  από ένα πιλοτικού χαρακτήρα τριετές πρόγραμμα εμπλουτισμού και εκδηλώσεων, όλα χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση για το ΕΚΠΑ. Το πρόγραμμα εμπλουτισμού θα επικεντρώνεται  σε έντυπα βιβλία, αποκλειστικώς ξενόγλωσσα, στις γλώσσες και στα γνωστικά πεδία που καλύπτει η Βιβλιοθήκη Φοίβου Παπαγεωργίου. Θα περιλαμβάνει επίσης εκδόσεις που αφορούν σε άλλα γνωστικά πεδία που θεραπεύονται στη Φιλοσοφική Σχολή, απαραίτητες για την βιβλιογραφική ενημέρωση της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής και τις ανάγκες της διδασκαλίας. Με αναφορά την Βιβλιοθήκη Φοίβου Παπαγεωργίου θα διεξάγονται στους χώρους της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής εκδηλώσεις λόγου, μουσικής και κινηματογράφου υπό τον γενικό τίτλο «Πρόγραμμα Εκδηλώσεων Βιβλιοθήκης Φοίβου Παπαγεωργίου». Ως ελάχιστο ποσό υποστήριξης των δύο προγραμμάτων συμφωνήθηκε το ποσό  των 35.000 ευρώ ανά έτος. Η συμφωνία παρέχει τη δυνατότητα στον Δωρητή να το αυξάνει, συνεκτιμώντας τη νέα χρήση της Βιβλιοθήκης Φοίβου Παπαγεωργίου και τις ανάγκες του σπουδαστικού και αναγνωστικού κοινού της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής.

Η δωρεά οργανώθηκε με την δημιουργική συνδρομή  και συνεργασία της Κοσμητείας και των αρμοδίων της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής.  Η Φιλοσοφική Σχολή και ο Δωρητής θα συνεργασθούν για να διασφαλίσουν την ταχεία υλοποίησή της και την εύρυθμη λειτουργία των δύο συνοδευτικών προγραμμάτων, επ’ ωφελεία του σπουδαστικού κοινού.

Απεικονίσεις του χώρου προσκτήσεων της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής μετά την αναβάθμιση (βάσει της προμελέτης του αρχιτεκτονικού γραφείου «Α. Νουκάκης και συνεργάτες»):

Εικόνα10

Εικόνα11