Ε.Κ.Π.Α.: Δράσεις του Εργαστηρίου Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας

Στο πλαίσιο της κοινωνικής δράσης του Εργαστηρίου Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠαιΤΔε) της Φιλοσοφικής Σχολής, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών προγραμματίζονται τρεις δράσεις την Άνοιξη του 2024 με ομαδικές δραστηριότητες επαγγελματικού προσανατολισμού σε γεωγραφικά απομακρυσμένες περιοχές της χώρας και συγκεκριμένα στην Κέρκυρα 23-25/2/2024, στη Σκιάθο 18-19/3/2024 και στην Ιθάκη 13-16/4/2024.

Kerkyra banner

Οι δράσεις επαγγελματικού προσανατολισμού και επαγγελματικής πληροφόρησης σε γεωγραφικά απομακρυσμένες περιοχές υλοποιούνται από το 2020 που ιδρύθηκε το Εργαστήριο και απευθύνονται σε μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και Λυκείου (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ), σε εκπαιδευτικούς των ανωτέρω σχολικών μονάδων και σε γονείς ενώ πραγματοποιούνται από εξειδικευμένους συμβούλους σταδιοδρομίας, επιστημονικούς συνεργάτες του Εργαστηρίου Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας.

Διευθύντρια του Εργαστηρίου είναι η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Ε.Κ.Π.Α. κ. Αικατερίνη Αργυροπούλου.

Η επιστημονική ομάδα αποτελείται από:

• την κ. Ασπασία Καραβία, Σύμβουλο Σταδιοδρομίας και Επαγγελματικού Προσανατολισμού, MSc., Επιστημονική Συνεργάτη του Ε.Κ.Π.Α.
  • την κ. Κασσιανή-Μαρία Κονταξή, ΠΕ 01, Υποψήφια Μεταδιδάκτωρ Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Επιστημονική Συνεργάτη του Ε.Κ.Π.Α.
  • τον κ. Αριστείδη Λορέντζο, Ψυχολόγο, Σύμβουλο Σταδιοδρομίας και Επαγγελματικού Προσανατολισμού, MSc., Επιστημονικό Συνεργάτη του Ε.Κ.Π.Α.
  • την κ. Νέλλη Μπέλκη, Φιλόλογο, Σύμβουλο Σταδιοδρομίας και Επαγγελματικού Προσανατολισμού, MSc., Επιστημονική Συνεργάτη του Ε.Κ.Π.Α.
  • την κ. Ολυμπία Χαϊδεμενάκη, Σύμβουλο Σταδιοδρομίας και Επαγγελματικού Προσανατολισμού, MSc., Επιστημονική Συνεργάτη του Ε.Κ.Π.Α.