Πρόεδρος της Ελληνικής Λαογραφικής Εταιρείας εξελέγη ο Oμότιμος Kαθηγητής Λαογραφίας του ΕΚΠΑ Μηνάς Αλ. Αλεξιάδης – 4 καθηγητές και καθηγήτριες του ΕΚΠΑ στο Δ.Σ. της ιστορικής εταιρείας

Ομόφωνα εξελέγη πρόεδρος της Ελληνικής Λαογραφικής Εταιρείας στις 15/6/2023 ο ομότιμος καθηγητής Λαογραφίας του ΕΚΠΑ Μηνάς Αλ. Αλεξιάδης. Στο Δ.Σ. μετέχουν ακόμη από το ΕΚΠΑ: ο επίκουρος καθηγητής Αστικής Λαογραφίας Γιώργος Κούζας (ταμίας της ΕΛΕ), η αν. καθηγήτρια Λαογραφίας του ΠΤΔΕ Ρέα Κακάμπουρα (ειδική γραμματέας) και η αν. καθηγήτρια Κοινωνικής Λαογραφίας Βασιλική Χρυσανθοπούλου (μέλος). Στο Δ.Σ. μετέχουν επίσης καθηγητές και καθηγήτριες από άλλα ΑΕΙ της Ελλάδας.

Η Ελληνική Λαογραφική Εταιρεία είναι η παλαιότερη επιστημονική εταιρεία για την έρευνα της Λαογραφίας στην Ελλάδα και ιδρύθηκε το 1909 από τον Νικόλαο Πολίτη, καθηγητή της Φιλοσοφικής Σχολής και Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στα συμβούλια της μετείχαν πάντοτε καθηγητές του ΕΚΠΑ, όπως: ο Χρήστος Τσούντας, ο Κ. Άμαντος, ο Δ. Παπούλιας, Α. Κεραμόπουλλος, Γ.Α. Μέγας, Γ. Ζώρας, Μ. Γ. Μερακλής κ.ά.

Η εταιρείας εκδίδει το περιοδικό επιστημονικό σύγγραμμα «Λαογραφία» ανελλιπώς από το 1909, ενώ οργανώνει συνέδρια και κύκλους ομιλιών.