image 11

Οι νυχτερινές εξομολογήσεις των αποφοίτων του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ επιστρέφουν. Οι απόφοιτοι συναντούν τους συναδέλφους τους στο διαδίκτυο και παρουσιάζουν εργασίες, ανακαλούν ιστορίες, συνεργασίες και θέματα, μιλούν για όσα τους έδωσαν έμπνευση στη διάρκεια των σπουδών τους και συνομιλούν με νέους φοιτητές και φίλους. Στο πλαίσιο αυτό υποδεχόμαστε τον σκηνοθέτη Βασίλη Νούλα, ο οποίος θα μας παρουσιάσει την ομάδα Nova Melancholia.

Η Nova Melancholia δραστηριοποιείται από το 2007 στο μεταβαλλόμενο χώρο της θεατρικής και εικαστικής περφόρμανς. Η ομάδα επιχειρεί μια μη συστηματική χαρτογράφηση ποικίλων αισθητικών, στρατηγικών και κειμένων που έχουν συμβάλλει στη διαμόρφωση της μελαγχολίας της εποχής.

Imagine a Heroic Landscape 5 Nova Melancholia 2019

Η Nova Melancholia ακολουθεί μη γραμμικές αφηγήσεις και ανοιχτές δραματουργίες. Χρησιμοποιεί την εικονοπλαστική μέθοδο του montage. Συχνά συνυπάρχουν παράλληλες δράσεις, φαινομενικά μη σχετιζόμενες, που δημιουργούν ένα πολυπρισματικό τοπίο. Το πρωταρχικό υλικό αντλείται συχνά από κείμενα μη δραματικά: ποίηση, δοκίμιο ή λογοτεχνική πρόζα. Το σκηνικό αποτέλεσμα είναι ένα υβρίδιο, με στοιχεία εικαστικών, χορογραφικής περφόρμανς και επιτελεστικής διάλεξης. Οι αισθητικές στρατηγικές εμπεριέχουν πολλές φορές στοιχεία camp και queer στοχεύοντας στην αποσταθεροποίηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων. Μια αφορμή, ένα παράδειγμα, για μια συζήτηση για το μεταδραματικό θέατρο στην Ελλάδα σήμερα.

Θερμά λουτρά

NOYΛΑΣ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΝΟΥΛΑΣ
Ο Βασίλης Νούλας είναι σκηνοθέτης της ομάδας θεάτρου Nova Melancholia και εικαστικός καλλιτέχνης. Με το έργο του αποπειράται την εκ νέου προσέγγιση ψηφίδων της ελληνικής και ευρωπαϊκής παράδοσης της «μελαγχολίας», κατασκευάζοντας έτσι σταδιακά την προσωπική του πνευματική γενεαλογία.
Σπούδασε θεατρολογία (αριστούχος απόφοιτος του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος «Θέατρο και Παραστατικές Τέχνες» του Πανεπιστημίου Paris III – Sorbonne Nouvelle με Υποτροφία του ΙΚΥ) και εικαστικά (αριστούχος απόφοιτος της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών της Αθήνας).

Σκηνοθετικές δουλειές του έχουν παρουσιαστεί στα: Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου (2020, 2017, 2011, 2009), Στέγη Ωνάση (2017, 2016), Εθνική Λυρική Σκηνή (2017), Φεστιβάλ Santarcangelo (2020, 2021), Φεστιβάλ Δωδώνης (2020), Μπιενάλε της Αθήνας (2009), Φεστιβάλ Φιλίππων (2009), αλλά και σε ανεξάρτητους χώρους τέχνης, διαμερίσματα, καταλήψεις. Η πρώτη του ταινία μεγάλου μήκους “Το θολάμι”, συμπαραγωγή με το ΕΚΚ, έκανε πρεμιέρα στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2019. Έχουν εκδοθεί πέντε συλλογές ποιημάτων και πεζών του από τις εκδόσεις Γαβριηλίδης. Από το 2014 συνεργάζεται με τον Κώστα Τζημούλη στο κοινό τους εικαστικό πολυτομεακό πρότζεκτ VASKOS. Έχει λάβει μέρος σε ατομικές και ομαδικές εικαστικές εκθέσεις, έχει συν-επιμεληθεί εκθέσεις εικαστικών, φεστιβάλ και δημόσια προγράμματα. Είναι ιδρυτικό μέλος της Κίνησης Μαβίλη, του Κέντρου για την Έρευνα των Παραστατικών Τεχνών, της καλλιτεχνικής κατάληψης Green Park, του ΟΧΤΩ – χώρος για την έρευνα και την καλλιτεχνική πρακτική.

Κυριακή 12 Μαρτίου, ώρα: 21.00

Σύνδεσμος:

Meeting number: 2732 294 5220

Password: UPuM9qQQh37

Join by video system

Dial 27322945220@uoa.webex.com

You can also dial 62.109.219.4 and enter your meeting number.

Join by phone

+30-21-1990-2394 Greece Toll