Ανακοίνωση του Προεδρείου της Συνόδου των Πρυτάνεων και Προέδρων Διοικουσών Επιτροπών των Ελληνικών Πανεπιστημίων για τον Σεισμό στην Τουρκία και Συρία

Εκ μέρους του συνόλου των Ελληνικών Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, το Προεδρείο της Συνόδου των Πρυτάνεων και Προέδρων Διοικουσών Επιτροπών των Ελληνικών Πανεπιστημίων εκφράζει την αμέριστη συμπαράστασή του προς τον δοκιμαζόμενο από μια πρωτοφανή σεισμική καταστροφή Τουρκικό και Συριακό λαό. Συμπαράσταση η οποία ήδη εκδηλώνεται και εμπράκτως μέσω της άμεσης ανταπόκρισης των Πανεπιστημίων προς την κατεύθυνση συλλογής και αποστολής ειδών πρώτης ανάγκης.

Είναι δεδομένο ότι το μέγεθος της ανθρωπιστικής κρίσης που θα εκδηλωθεί ως απόρροια της σεισμικής καταστροφής απαιτεί πανανθρώπινη στήριξη. Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι έτοιμα να συμβάλλουν προς την κατεύθυνση αυτή στο πλαίσιο του ευρύτερου εκπαιδευτικού, ερευνητικού και κοινωνικού τους ρόλου.

8 Φεβρουαρίου 2023

Καθηγητής Ανδρέας Φλώρος, Πρύτανης Ιόνιου Πανεπιστημίου, Προεδρεύων