Ανακοινώσεις για τα μέτρα στα σχολεία από τον Υπουργό Υγείας Θάνο Πλεύρη, την υπουργό Παιδείας Νίκη Κεραμέως & την Καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας και μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Βάνα Παπαευαγγέλου

Ο Υπουργός Υγείας Θάνος Πλεύρης ξεκινώντας την ενημέρωση τόνισε ότι η μετάλλαξη «Όμικρον» είναι η πλέον μεταδοτική μετάλλαξη, ενώ σημείωσε ότι η πίεση στο Εθνικό Σύστημα Υγείας παρατηρείται κυρίως στα Επείγοντα Περιστατικά και στις απλές κλίνες.

Σχετικά με την πίεση στο ΕΣΥ ανέφερε τα εξής:

Ήδη έχουμε έρθει σε συμφωνία με το Σύνδεσμο Ελληνικών Κλινικών και άμεσα θα μας διατεθεί από τις ιδιωτικές Κλινικές από το 10% έως 15% των απλών κλινών τους, προκειμένου να διαχειρίζονται Covid περιστατικά.

Αυτό θα ανακουφίσει σε μεγάλο βαθμό την πίεση που υφίσταται το Εθνικό Σύστημα Υγείας στις απλές κλίνες Covid. Αντίστοιχα, συνεργασία με τις ιδιωτικές κλινικές υπάρχει και στο σκέλος των κλινών ΜΕΘ, που το σύνολό τους έχει διατεθεί για non Covid περιστατικά στο Εθνικό Σύστημα Υγείας αλλά και σε άλλα περιστατικά non Covid, που διαχειρίζονται οι ιδιωτικές Κλινικές, κατόπιν κατεύθυνσης, η οποία δίνεται από το Εθνικό Σύστημα Υγείας.

Στη συνέχεια έκανε αναφορά στις αλλαγές στον τρόπο με τον οποίο θα χορηγείται το πιστοποιητικό νόσησης, λέγοντας χαρακτηριστικά:

Με Υπουργική Απόφαση, η οποία θα εκδοθεί άμεσα, πλέον όσοι είναι εμβολιασμένοι θα αρκεί να έχουν θετικό rapid test για να εκδίδεται το πιστοποιητικό νόσησης, ενώ όσοι είναι ανεμβολίαστοι θα πρέπει αυτό να το επιβεβαιώνουν με PCR.

Ωστόσο, προκειμένου να δοθεί αναρρωτική άδεια από την εργασία,  αρκεί το θετικό rapid για όλους τους εργαζομένους και επομένως οι εργοδότες θα πρέπει να αποδέχονται το θετικό rapid, προκειμένου να δίνουν την αναρρωτική άδεια.

Κατόπιν, η κ. Κεραμέως πήρε το λόγο, ανακοινώνοντας ότι τα σχολεία θα επαναλειτουργήσουν κανονικά μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων, τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου. Όπως τόνισε η Υπουργός, η δια ζώσης λειτουργία των σχολείων σε καιρό πανδημίας διασφαλίζει και την μεγαλύτερη ασφάλεια των παιδιών μας, καθώς στα σχολεία προβλέπεται ένα αποτελεσματικό δίχτυ προστασίας της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Στη συνέχεια ανακοίνωσε τις 3 βασικές αλλαγές όσον αφορά στην λειτουργία των σχολείων:

Πρώτη αλλαγή: Προβλέπεται ένα επιπλέον self-test για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων.

Δεύτερη αλλαγή: Τα δωρεάν δύο εβδομαδιαία self-test, πλέον θα διενεργούνται και από τους εμβολιασμένους μαθητές και από τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.

Τρίτη αλλαγή: Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη φεύγουμε από τη λογική του «σταυρού», δηλαδή των αυξημένων ελέγχων μόνο στα παιδιά που κάθονται κοντά στον κρούσμα και επεκτεινόμαστε σε αυξημένους ελέγχους σε όλο το τμήμα.

Με τη σειρά της η κ. Παπαευαγγέλου, παίρνοντας τον λόγο, ανέφερε ότι με βάση τα δεδομένα του Υπουργείου Παιδείας, φαίνεται ότι ο υψηλότερος ημερήσιος μέσος όρος κρουσμάτων ήταν στην έναρξη της φετινής χρονιάς, δείχνοντας ότι τα παιδιά είναι πιο ασφαλή στο σχολείο, όπου φορούν τις μάσκες τους, τηρούνται αυστηρά τα πρωτόκολλα και γίνονται αυξημένοι έλεγχοι για τον κορονοϊό.

Κλείνοντας η κ. Παπαευαγγέλου σημείωσε ότι η Επιτροπή θα παρακολουθεί πολύ στενά την εξέλιξη των επιδημιολογικών δεδομένων, θα επανεξετάσει την κατάσταση κατά τακτά χρονικά διαστήματα και θα επανεξετάζει το πρωτόκολλο, αναλόγως με την πορεία των κρουσμάτων, που με βάση την εμπειρία της από το φθινόπωρο, εφόσον ακολουθηθεί πιστά ο εντατικός έλεγχος, όλα θα πάνε καλά.

Δείτε αναλυτικά την ενημέρωση: