Γραφείο Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων Ε.Κ.Π.Α.: Πρωτοβουλίες στο πλαίσιο Δράσεων Marie Skłodowska-Curie

MSCA: Ημερίδα Ενημέρωσης για τις Δράσεις Staff Exchanges και COFUND στον Ορίζοντα Ευρώπη

Το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης και Ηλεκτρονικού Περιεχομένου (ΕΚΤ) και το Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΙδΕΚ) της Κύπρου διοργανώνουν διαδικτυακή εκδήλωση με τίτλο: «Ημερίδα Ενημέρωσης για τις Δράσεις Staff Exchanges και COFUND των Marie Skłodowska-Curie Actions», την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2024 (10:00-13:00).

Η εκδήλωση θα διεξαχθεί σε δύο μέρη. Το πρώτο για τη Δράση Staff Exchanges και το δεύτερο για τη Δράση COFUND, έτσι ώστε οι συμμετέχοντες να έχουν την ευκαιρία να επιλέξουν την ενότητα που τους ενδιαφέρει να παρακολουθήσουν.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν, αλλά απαιτείται προεγγραφή εδώ. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Zoom.

Οι γλώσσες στην οποία θα πραγματοποιηθεί η ημερίδα είναι η ελληνική και η αγγλική, και το πρόγραμμα είναι διαθέσιμο εδώ.

Μια γιορτή για την επιστήμη στην Ευρώπη το 2024 και το 2025

Στο πλαίσιο των Δράσεων Marie Skłodowska-Curie (MSCA), θα διεξαχθούν οι πρωτοβουλίες Ευρωπαϊκή Βραδιά Ερευνητών και Ερευνητές/τριες στα Σχολεία για το 2024 και το 2025, προσφέροντας στο κοινό την ευκαιρία να εμβαθύνει στον κόσμο της επιστήμης.

Είστε ερευνητής/ερευνήτρια ή υπότροφος MSCA;

Η Ευρωπαϊκή Βραδιά Ερευνητών και οι Ερευνητές/τριες στα Σχολεία παρέχουν πλατφόρμες για να μοιραστείτε τη δουλειά σας και να εμπνεύσετε την επόμενη γενιά. Μπορείτε να παρουσιάστε την έρευνά σας με καινοτόμους τρόπους και να συνδεθείτε με λάτρεις της επιστήμης όλων των ηλικιών.

Εκδηλώσεις που θα λάβουν χώρα στην Ελλάδα: PICOScience Odyssey και MEDNIGHT

Βασικές διαφορές – MSCA Staff Exchanges & WIDERA ERA Talents

Tα ευρωπαϊκά δίκτυα των εθνικών σημείων για τις θεματικές Marie Skłodowska Curie Actions, MSCA-NET και Widening Participation & Strengthening of the European Research Αrea, NCP_WIDERA.NET, ετοίμασαν μία έκδοση η οποία συνοψίζει τις διαφορές μεταξύ των δύο προκηρύξεων:

• ERA Talents με καταληκτική ημερομηνία στις 26 Σεπτεμβρίου 2024.
  • MSCA Staff exchanges με καταληκτική ημερομηνία 5 Φεβρουαρίου 2025.

Η έκδοση συγκρίνει τις δύο αυτές προκηρύξεις ως προς τα εξής:

• Διάρκεια των έργων
  • Τύπος χρηματοδότησης, προϋπολογισμός και επιλέξιμες δαπάνες προσωπικού
  • Διάρκεια των αποσπάσεων (secondments)
  • Είδος προσωπικού
  • Γεωγραφικά χαρακτηριστικά
  • Έκταση πρότασης
  • Αναμενόμενα αποτελέσματα

Τέλος, περιλαμβάνεται και σύνοψη των αναμενόμενων αποτελεσμάτων των δύο αυτών προκηρύξεων προκειμένου να διευκολύνεται η σύγκριση.

Διαδικτυακό σεμινάριο για τους κατόχους MSCA Postdoctoral Fellowship

Ο Ευρωπαϊκός Εκτελεστικός Οργανισμός Έρευνας (REA) διοργανώνει την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου (10:00-13:00 CEST), διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο “Making the Most of Your MSCA Postdoctoral Fellowship” για όλους τους κατόχους των μεταδιδακτορικών υποτροφιών MSCA Postdoctoral Fellowship.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά εδώ και θα περιλαμβάνει μια σειρά παρουσιάσεων από τους Project Officers της ομάδας MSCA-PF στη REA.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα συζητηθούν θέματα που αφορούν την υλοποίηση των έργων MSCA-PF, όπως ζητήματα προϋπολογισμού, επικοινωνίας, reporting κ.ά.

Θα έχετε επίσης τη δυνατότητα να υποβάλετε – και να ψηφίσετε τις αγαπημένες σας – ερωτήσεις μέσω του Slido εδώ, μέχρι την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου.

Σημείωση: Το διαδικτυακό σεμινάριο απευθύνεται αποκλειστικά σε τρέχοντες κατόχους των μεταδιδακτορικών υποτροφιών MSCA. Συνεπώς, ΔΕΝ θα συζητηθούν οι διαδικασίες υποβολής και αξιολόγησης.

Μπορείτε να επικοινωνείτε με το Γραφείο Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων στο τηλ. 2103688192 και στο email  funding@uoa.gr.