Ημερίδα “Εφαρμογές της οφθαλμοκίνησης στην Ψυχογλωσσολογία: Language and Executive Function Intervention Strategies in Language Disorders (LEFIELD)”, [05/05/2022, 10:00πμ – 14.00μμ]

Το Εργαστήριο Ψυχογλωσσολογίας και Νευρογλωσσολογίας πραγματοποίησε την Πέμπτη 5/5/2022 ημερίδα με θέμα τις εφαρμογές τεχνικών οφθαλμοκίνησης (eye-tracking) στην Ψυχογλωσσολογία. Η ημερίδα διοργανώθηκε στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος ‘Language and Executive Function Intervention Strategies in Language Disorders (LEFIELD)’ το οποίο υποστηρίζεται από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.) στο πλαίσιο της Δράσης «1η Προκήρυξη ερευνητικών έργων ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. για την ενίσχυση των μελών ΔΕΠ και Ερευνητών/τριών και την προμήθεια ερευνητικού εξοπλισμού μεγάλης αξίας», με Επιστημονική Υπεύθυνη τη Σπυριδούλα Βαρλοκώστα, Καθηγήτρια Γλωσσολογίας στο Τμήμα Φιλολογίας. Στην ημερίδα συμμετείχαν προσκεκλημένοι ομιλητές από το ΕΚΠΑ και το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και παρουσιάστηκαν τόσο τεχνικές παράμετροι σχεδιασμού και ανάλυσης στις μελέτες οφθαλμοκίνησης, όσο και σημαντικά ευρήματα της οφθαλμοκίνησης για την τυπική και μη τυπική επεξεργασία του λόγου. Η συζήτηση που ακολούθησε ανέδειξε εμφατικά τη σημαντική επίδραση στην έρευνα, αλλά και τις προκλήσεις και τις σύγχρονες εφαρμογές, των Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Σπουδών (Digital Humanities).

Στο πλαίσιο της ημερίδας πραγματοποιήθηκαν και τα εγκαίνια της αίθουσας 624 στη Φιλοσοφική Σχολή, στην οποία στεγάζεται το Εργαστήριο Ψυχογλωσσολογίας και Νευρογλωσσολογίας. H αίθουσα 624 ανακαινίστηκε στα πλαίσια της αναμόρφωσης των σπουδαστηρίων της Φιλοσοφικής Σχολής, με μέριμνα των Πρυτανικών Αρχών και τη συνδρομή της Εταιρείας Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΑΔΠΑΑ).

Πρόγραμμα 5/5/2022
10.00 ΧαιρετισμοίΝίκος Θωμαΐδης, Καθηγητής, ΕΚΠΑ Συντονιστής Γραφείου Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων και Πρόεδρος ΕΑΔΠΠΑ
 Αχιλλέας Χαλδαιάκης, Καθηγητής, ΕΚΠΑ Κοσμήτωρ Φιλοσοφικής Σχολής
 Αμφιλόχιος Παπαθωμάς, Καθηγητής, ΕΚΠΑ Πρόεδρος Τμήματος Φιλολογίας