Έγκριση για Ανθρώπινη Χρήση (CHMP) του φαρμάκου “Ανακίνρα” (Kineret® – anakinra) – Συγχαρητήριο μήνυμα στον Καθ. Ε. Γιαμαρέλλο και την ερευνητική του ομάδα

Εγκρίθηκε από την Επιτροπή Φαρμάκων για Ανθρώπινη Χρήση (CHMP) του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΜΑ) του φαρμάκου “Ανακίνρα” (Kineret® – anakinra) για τη θεραπεία της νόσου του COVID-19 σε ενήλικες ασθενείς με πνευμονία. Η έγκριση αυτή στηρίζεται στα αποτελέσματα της διεθνούς κλινικής δοκιμής SAVE-MORE που σχεδιάστηκε και συντονίστηκε από τον κ. Γιαμαρέλλο.

I0aRh0fUpgvJ7agG

Ακολουθεί το Συγχαρητήριο Μήνυμα στον Καθηγητή Ευάγγελο Γιαμαρέλλο και την ερευνητική του ομάδα για την έγκριση του φαρμάκου Kineret® – anakinra από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας, Καθηγητή Εμμανουήλ Πικουλή.

Συγχαρητήριο μήνυμα στον συνάδελφο Καθηγητή Ευάγγελο Γιαμαρέλλο και την ερευνητική του ομάδα για την έγκριση του φαρμάκου Kineret® – anakinra

Με ιδιαίτερη χαρά πληροφορήθηκα τόσο εγώ, όσο και οι συνάδελφοι της Σχολής Επιστημών Υγείας, την έγκριση από την Επιτροπή Φαρμάκων για Ανθρώπινη Χρήση (CHMP) του Ευρωπαίκού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΜΑ) του φαρμάκου “Ανακίνρα” (Kineret® – anakinra) για τη θεραπεία της νόσου του COVID-19 σε ενήλικες ασθενείς με πνευμονία. Η έγκριση αυτή στηρίζεται στα αποτελέσματα της διεθνούς κλινικής δοκιμής SAVE-MORE που σχεδιάστηκε και συντονίστηκε από τον κ. Γιαμαρέλλο.

Θερμά συγχαρητήρια στον Καθηγητή Παθολογίας-Λοιμώξεων του ΕΚΠΑ, Ευάγγελο Γιαμαρέλλo και τα μέλη της ερευνητικής ομάδας του Ελληνικού Ινστιτούτου Μελέτης της Σήψης.

Αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για τη Σχολή Επιστημών Υγείας αλλά και για το Πανεπιστήμιο Αθηνών η μελέτη αυτή που φέρνει τη χώρα μας στο παγκόσμιο προσκήνιο της προσπάθειας αντιμετώπισης του κορονοϊού. Το Anakinra είναι το πρώτο ανοσοτροποιητικό φάρμακο που λαμβάνει έγκριση από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων για τη θεραπεία του COVID-19.Σε μία εξαιρετικά δύσκολη περίοδο για την ανθρωπότητα όπου μόλις 4 φάρμακα έχουν εγκριθεί παγκοσμίως για νοσοκομειακούς ασθενείς, ένα εκ αυτών των τεσσάρων φαρμάκων προέρχεται από τη Χώρα μας και από το Πανεπιστήμιό μας.

Το θεραπευτικό όφελος του ” Ανακίνρα” σε σύγκριση με το εικονικό φάρμακο υποστηρίχθηκε από την αύξηση του αριθμού των ασθενών που ανάρρωσαν πλήρως και τη μείωση του αριθμού των ασθενών των οποίων η κατάσταση επιδεινώθηκε σε σοβαρή αναπνευστική ανεπάρκεια ή θάνατο. Σημειώνεται ότι οι περισσότεροι ασθενείς που μετείχαν στη σχετική μελέτη νοσηλεύονταν σε Ελληνικά νοσοκομεία.

Σύμφωνα με τον Καθηγητή Ευάγγελο Γιαμαρέλλο κάθε ασθενής που προσέρχεται στο νοσοκομείο πρέπει να υποβάλλεται σε μία απλή εξέταση αίματος που μας πληροφορεί αν ο ασθενής κινδυνεύει ή όχι να διασωληνωθεί. Αν η εξέταση είναι θετική, πρέπει να ξεκινήσουμε άμεσα θεραπεία με το φάρμακο ανακίνρα. Με αυτό τον τρόπο θα μειώσουμε τον κίνδυνο διασωλήνωσης και μπορούμε να αποσυμφορήσουμε τις ΜΕΘ κατά 80%.

Το ” Ανακίνρα” συνιστάται σε ασθενείς που χρειάζονται συμπληρωματικό οξυγόνο (οξυγόνο χαμηλής ή υψηλής ροής) που κινδυνεύουν να εξελιχθούν σε σοβαρή αναπνευστική ανεπάρκεια, όπως προσδιορίζεται από τα επίπεδα στο αίμα μιας πρωτεΐνης που ονομάζεται suPAR (διαλυτός υποδοχέας ενεργοποιητή πλασμινογόνου ουροκινάσης).

Θερμά συγχαρητήρια και για τη νέα διάκριση αυτή στο συνάδελφο Ευάγγελο Γιαμαρέλλο και την ερευνητική του ομάδα, με την ευχή να συνεχίσει το σημαντικότατο και πολύπλευρο έργο που επιτελεί.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας
Καθηγητής Εμμανουήλ Πικουλής