Το Κέντρο Αρχιμήδης εκπροσώπησε το ΕΚΠΑ στη διεθνή έκθεση “Patents for Innovation: Connecting Science and Technology (P4I Expo 2022)” που διοργανώθηκε στο Κέντρο La Nave στη Μαδρίτη, 26 και 27 Οκτωβρίου 2022, με σκοπό την προβολή και προώθηση των διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας που κατέχει το Πανεπιστήμιο, συμμετέχοντας στο περίπτερο της συμμαχίας των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων CIVIS (https://civis.eu).

Η έκθεση διοργανώθηκε για πρώτη φορά με την υποστήριξη του Autonomous University of Madrid (UAM), και συγκέντρωσε περισσότερους από 150 εκθέτες και περισσότερους από 1.000 επισκέπτες κατά τη διάρκεια του διημέρου, κυρίως Διεθνή Πανεπιστήμια και τεχνολογικές εταιρείες, με στόχο να γίνει το σημαντικότερο σημείο συνάντησης Πανεπιστήμιων και Επιχειρήσεων στην Ευρώπη στον τομέα της Καινοτομίας και της Μεταφοράς Τεχνολογίας.

image 1

H P4I Expo 2022 εκτός από forum τεχνολογικής καινοτομίας, αποτελεί και έκθεση διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας (πατεντών) για εφευρέσεις που προέρχονται από τον ακαδημαϊκό χώρο. Κατά τη διάρκεια της έκθεσης, πραγματοποιήθηκαν ημερίδες και συναντήσεις (B2B) με τη συμμετοχή Πανεπιστημίων, Εταιρειών τεχνολογικής καινοτομίας, Επενδυτικών Κεφαλαίων, και Επαγγελματιών από το χώρο της Μεταφοράς Τεχνολογίας. Στόχος είναι να δημιουργηθεί μια Ευρωπαϊκή αγορά για τη μεταφορά ερευνητικών αποτελεσμάτων μέσω της εμπορικής αξιοποίησης διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας σε όλους τους σημαντικούς τεχνολογικούς τομείς ενδιαφέροντος, όπως στις επιστήμες υγείας, την ενέργεια, την αγροδιατροφή, τις κατασκευές, τις τηλεπικοινωνίες, κ.λπ.

Στο πλαίσιο της Έκθεσης προβλήθηκαν τα Ευρωπαϊκά διπλώματα ευρεσιτεχνίας που έχει στο χαρτοφυλάκιο του το ΕΚΠΑ, τόσο σε χώρους της έκθεσης με poster, όσο και με παρουσία στον ηλεκτρονικό κατάλογο της Έκθεσης (https://knode.softr.app/). Συγκεκριμένα, παρουσιάστηκαν κατοχυρωμένες εφευρέσεις και τεχνολογίες από τα Εργαστήρια των Τμημάτων Χημείας, Βιολογίας, Γεωλογίας, Φαρμακευτικής, Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων και Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Ο Δρ. Γιάννης Δημητρακόπουλος, Υπεύθυνος του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης παρουσίασε τις δυνατότητες των εργαστηρίων του ΕΚΠΑ, αλλά και το έργο του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης στην ημερίδα «University Capabilities». Παράλληλα, ενημέρωσε τους επισκέπτες που πέρασαν από το περίπτερο του ΕΚΠΑ για τις δυνατότητες διασύνδεσής τους με τα Εργαστήρια του ΕΚΠΑ.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του έργου «Χρηματοδότηση Λειτουργίας Δομών και Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΚΠΑ» που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Επιχειρηματικότητα, Ανταγωνιστικότητα, και Καινοτομία 2014-2020» με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Περισσότερες πληροφορίες για τη Διεθνή Έκθεση “Patents for Innovation 2022» μπορείτε να βρείτε εδώ: https://p4iexpo.com/2022/.

1666769198257
1666860203641