Κέντρο Αρχιμήδης- Επιχειρηματική Επιτάχυνση στο ΕΚΠΑ: Ολοκλήρωση 5ου κύκλου με το Demo Day

Την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε το Demo Day, με το οποίο ολοκληρώθηκε ο 5ος κύκλος τoυ προγράμματος Επιχειρηματικής Επιτάχυνσης, που ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2022 και υλοποιείται από το Κέντρο Αρχιμήδης του ΕΚΠΑ, στο πλαίσιο του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση 2014-2020».

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, εννέα ομάδες που ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα, είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις επιχειρηματικές τους ιδέες και να λάβουν πολύτιμη ανατροφοδότηση για την περαιτέρω ανάπτυξή τους, από τους Μαρίνα Καλογεράκου, Investment Associate, Genesis Ventures, Κωνσταντίνο Καρβουνάκη, Investment Associate, Metavallon και Αργύρη Σπυρίδη, CEO, Anthology Ventures.

Στην παρουσίαση, ενεργό ρόλο, με συμβουλές προς τις ομάδες είχαν και οι συνεργάτες του Κέντρου Αρχιμήδης Μαρία Τσιαδή, Γενική Διευθύντρια, Global Sustain και Αριστείδης Σάμιτας, Καθηγητής Χρηματοοικονομικής στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ.

demoday01

Οι ομάδες που παρουσίασαν τις ιδέες τους είναι οι:

• Airgop: Παραγωγή προσωποποιημένων αρωματικών αυτοκινήτου.
  • CAchMe: Μοντέλο αξιολόγησης και συμβουλευτικής, για την προαγωγή των επιτελικών λειτουργιών των παιδιών πρώτης σχολικής ηλικίας, μέσω εφαρμογών τεχνολογίας.
  • CoFounder: Πλατφόρμα επικοινωνίας, δικτύωσης και συνεργασίας στελεχών που δραστηριοποιούνται ή ενδιαφέρονται να δραστηριοποιηθούν στο οικοσύστημα των νεοφυών επιχειρήσεων.
  • FunguWear: Παραγωγή βιοτεχνολογικού υλικού από μύκητα με οικολογικά χαρακτηριστικά και εύρος εφαρμογών στη βιομηχανία, ως προϊόν εφάμιλλης ποιότητας και αντοχής με το δέρμα.
  • PiYi: Πλατφόρμα ψηφιακού υγειονομικού ελέγχου επιχειρήσεων μαζικής εστίασης.
  • Play 2 Earn: Πλατφόρμα με mobile παιχνίδια, στα οποία ο χρήστης κερδίζει πόντους που μπορεί να εξαργυρώσει στην πραγματική οικονομία.
  • Roads: Παροχή υπηρεσιών επαγγελματικού προσανατολισμού και διασύνδεσης με την αγορά εργασίας, σε συγκεκριμένες αγορές στόχους.
  • SNAPJOB: Πλατφόρμα διασύνδεσης της αγοράς εργασίας με φοιτητές που ενδιαφέρονται για part-time απασχόληση.
  • SOOTH: Διαγνωστική μέθοδος πρόβλεψης αλλεργικής αντίδρασης.

Οι αιτήσεις για το νέο κύκλο του προγράμματος Επιτάχυνσης με τίτλο «Επιχειρηματική Επιτάχυνση στο ΕΚΠΑ 2023» έχουν ξεκινήσει και θα γίνονται δεκτές έως και την Παρασκευή 17/03/2023. Περισσότερες πληροφορίες για το Πρόγραμμα Επιτάχυνσης και το Κέντρο Αρχιμήδης μπορείτε να βρείτε στο: https://archimedes.uoa.gr/

Το έργο με τίτλο «Υποστήριξη Δράσεων Στήριξης της Επιχειρηματικότητας, Καινοτομίας και Ωρίμανσης για την Αξιοποίηση της Ερευνητικής Δραστηριότητας και των Νέων Προϊόντων και Υπηρεσιών που αναπτύσσονται στο ΕΚΠΑ» (Κωδικός ΟΠΣ: 5136424) συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση»

Φωτογραφικό υλικό εκδήλωσης:

demoday2