Σπουδές Φιλολογίας: Οι βάσεις και οι προτεραιότητες – Άρθρο της κ. Καραμαλέγκου στην Καθημερινή

Στην kathimerini.gr δημοσιεύτηκε άρθρο με τίτλο Σπουδές Φιλολογίας: Οι βάσεις και οι προτεραιότητες της, της Ομότιμης Καθηγήτριας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κυρίας Ελένης Καραμαλέγκου.

Στο άρθρο της η κ. Καραμαλέγκου αναφέρει μεταξύ άλλων:

Τα φιλολογικά τμήματα όλης της χώρας δεν προετοιμάζουν αποκλειστικά φιλολόγους που θα στελεχώσουν τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αν και αυτό και μόνο είναι πολύ σημαντική εθνική προσφορά, αφού συνδέεται με την παιδεία και την πνευματική καλλιέργεια της νέας γενιάς, είναι δε ευοίωνες οι επαγγελματικές προοπτικές των φιλολόγων, καθώς ξεκίνησαν πάλι οι διορισμοί σε Γυμνάσια και Λύκεια. Τα φιλολογικά τμήματα ενισχύουν την καλλιέργεια της ελληνικής γλώσσας, την προβολή του πολιτισμού μας, το διεθνές ενδιαφέρον για την αρχαία και τη νέα ελληνική παιδεία. Οι απόφοιτοί τους διακρίνονται για τους ευρείς πνευματικούς ορίζοντες, που τους επιτρέπουν να συνδυάζουν την επιστήμη τους με πολλές από τις νέες τάσεις και προοπτικές στους ερευνητικούς και επαγγελματικούς κλάδους της κοινωνικής, πολιτικής, διοικητικής και οικονομικής ζωής της  Ελλάδας και του εξωτερικού.

Διαβάστε όλο το άρθρο: https://www.kathimerini.gr/society/561489376/spoydes-filologias-oi-vaseis-kai-oi-proteraiotites/