Στις 10 Οκτωβρίου 2022 δημοσιεύτηκε η ανανεωμένη βάση δεδομένων των κορυφαίων σε αναφορές επιστημόνων του κόσμου με τίτλο “September 2022 data-update for Updated science-wide author databases of standardized citation indicators“.

Η ετήσια αυτή ταξινόμηση, από τον Καθηγητή Ιωαννίδη του Πανεπιστημίου Stanford, βασίζεται σε διάφορους δείκτες που σχετίζονται με τον αντίκτυπο του δημοσιευμένου ερευνητικού έργου των επιστημόνων για το έτος 2021. Η ετήσια αξιολόγηση πραγματοποιήθηκε από τον Καθηγητή Ιωάννη Ιωαννίδη του Πανεπιστημίου Stanford.

bithas

Σύμφωνα με αυτή τη βάση δεδομένων, ο Επίκουρος Καθηγητής του τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Πέτρος Μπίθας, περιλαμβάνεται στη λίστα με τους 200.409 επιστήμονες που ανήκουν στο κορυφαίο 2% στην επιστημονική περιοχή τους για το έτος 2021 καθώς και στον αντίστοιχο κατάλογο των 195.605 κορυφαίων επιστημόνων με βάση το συνολικό επιστημονικό τους έργο.

Η διάκριση αυτή πραγματοποιείται για δεύτερη συνεχή χρονιά.