Απονομή του Μεταλλίου Πασκάλ στον Ακαδημαϊκό, Καθηγητή του Πανεπιστημίου του Cambridge και Επίτιμο Διδάκτορα του Ε.Κ.Π.Α. Αθανάσιο Φωκά

Η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Επιστημών απένειμε στον Ακαδημαϊκό, Καθηγητή του Πανεπιστημίου του Cambridge και Επίτιμο Διδάκτορα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Αθανάσιο Φωκά, το Μετάλλιο Πασκάλ κατά τη διάρκεια μίας τελετής που έλαβε χώρα στη Βασιλική Ακαδημία Επιστημών της Ισπανίας, στη Μαδρίτη.

Athanassios S. Fokas EurASc, Madrid
Αθανάσιος Φωκάς
Athanassios S. Fokas EurASc, Madrid

Στην σχετική ανακοίνωση αναφέρεται ότι η Μέθοδος Φωκά «είναι το πιο σημαντικό επίτευγμα για τη λύση των μερικών διαφορικών εξισώσεων από την εποχή των Fourier, Laplace και Cauchy».

Μία ακόμη σημαντική διάκριση αποτελεί η εκλογή του κ. Αθανάσιου Φωκά ως μέλους της Academia Europaea (Ευρωπαϊκή Ακαδημία Επιστημών). Μαζί με τον διακεκριμένο μαθηματικό κ. Δημήτρη Χριστοδούλου είναι οι μοναδικοί Έλληνες μαθηματικοί στο τμήμα Μαθηματικών της Ακαδημίας.

Στη φωτογραφία είναι ο Πρόεδρος και Αντιπρόεδρος της Ακαδημίας, καθώς και ο Πρόεδρος της Ισπανικής Ακαδημίας.

SAX 7865
Jesús M. Sanz Serna, Rodrigo Martins, Αθανάσιος Φωκάς, Alain Tressaud