Τελετή βράβευσης στο πλαίσιο του 8ου Μαθητικού Διαγωνισμού του Ε.Κ.Π.Α. με θέμα «Η επίδραση της κλιματικής αλλαγής στα οικοσυστήματα του πλανήτη μας»

Την Πέμπτη 20 Μαΐου 2024, η Αίθουσα Κρίσπη του Μουσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών και ο αύλειος χώρος του, γέμισαν με νέους μαθητές και νέες μαθήτριες Γυμνασίου/ Λυκείου, τους καθηγητές και τις καθηγήτριές τους, τους γονείς και φίλους τους που έδωσαν ένα ξεχωριστό τόνο στην τελετή βράβευσης του 8ου Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο «Η επίδραση της κλιματικής αλλαγής στα οικοσυστήματα του πλανήτη μας».

Ο διαγωνισμός με γενικότερο τίτλο «τα εκθέματα του μουσείου μέσα από τα μάτια των μαθητών» είναι μια συμμετοχική δράση του Μουσείου Ιστορίας που για φέτος πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Μουσείο Ζωολογίας του Ε.Κ.Π.Α. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας,  Καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου (πρόεδρος της επιτροπής), μέλη της κριτικής επιτροπής: ο κ. Παναγιώτης Νάστος, Καθηγητής Κλιματολογίας, και η Δρ. Ελισσάβετ Φελώνη, Επιστημονικός συνεργάτης του Τμήματος  Γεωολογίας και Γεωπεριβάλλοντος, Ε.Κ.Π.Α., ο κ. Ευστάθιος Κατσίφας, επιστημονικό προσωπικό του τομέα Βοτανικής του Ε.Κ.Π.Α., ο οποίος εκπροσώπησε τους κ. Ευστράτιο Βαλάκο, Καθηγητή Συγκριτικής Φυσιολογίας Ζώων – Οικοφυσιολογίας, Διευθυντή του Μουσείου Ζωολογίας, Ε.Κ.Π.Α., και τον Δρ. Διονύσιο Ραῒτσο, Επίκουρο καθηγητή Θαλάσσιας Βιολογίας, του Τμήματος Βιολογίας, Ε.Κ.Π.Α., ο Δρ Ευάγγελος Παπούλιας, Προϊστάμενος του Τμήματος Μουσείων και Ιστορικών Αρχείων του Ε.Κ.Π.Α., η Προϊσταμένη του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων και Εθιμοτυπίας κ. Ριάντα Σακελλαρίου και η Δρ. Φαίη Τσίτου, Μουσειοπαιδαγωγός-επιμελήτρια – Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τα σχολεία που συμμετείχαν στον διαγωνισμό ήταν τα εξής:

1. Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
  2. 2ο Γενικό Λύκειο Άνω Λιοσίων
  3. 1ο Γενικό Καλλίπολης
  4. 2ο Γενικό Λύκειο Κορωπίου
  5. 3ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας
  6. 5ο Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  7. Γυμνάσιο Ίσθμιας
  8. 13o Λύκειο Πειραιά

Η κριτική επιτροπή απένειμε:

• το πρώτο βραβείο στην ομάδα του Γυμνασίου Ίσθμιας για την εργασία με τίτλο «Τα πλαστικά απειλούν τις θαλάσσιες χελώνες».
  • το δεύτερο βραβείο εξ ημισείας στις ομάδες:
    • του 5ου Ημερήσιου Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης για την εργασία με τίτλο «Η Αξία Ενός Ανεκτίμητου Θησαυρού – παρατήρηση των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής στη ζωή των πτηνών ανά τον κόσμο, την Ευρώπη και την Ελλάδα».
    • του 2ου Γενικού Λυκείου Άνω Λιοσίων για την εργασία με τίτλο  «Προσεγγίζοντας την επίδραση της κλιματικής αλλαγής στα οικοσυστήματα με όχημα την τέχνη και τη δημιουργία».
  • το τρίτο βραβείο στην ομάδα του 3ου Γυμνασίου Σαλαμίνας για την εργασία με τίτλο «Η κλιματική αλλαγή και οι επιπτώσεις της στον φυσικό πλούτο της Σαλαμίνας».

Σε όλους τους μαθητές και καθηγητές των σχολείων που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό δόθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Θερμές ευχαριστίες εκφράζονται στην εταιρία Πλαίσιο, το Μουσείο Ζωολογίας και στην Εταιρία Αξιοποίησης του Ε.Κ.Π.Α., για την χορηγία/προσφορά των δώρων/αναμνηστικών που απονεμήθηκαν στις βραβευμένες ομάδες αλλά και σε όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό.

Υπενθυμίζουμε ότι τα περιοδικά εκθέματα που σχεδίασαν οι ομάδες που έλαβαν τα δύο πρώτα βραβεία πρόκειται να παρουσιαστούν στο Μουσείο Ιστορίας του Ε.Κ.Π.Α. το επόμενο διάστημα, στην αίθουσα των επιστημονικών οργάνων.

Σχετικά με το διάστημα παρουσίασης των εκθεμάτων μπορείτε να παρακολουθείτε την ιστοσελίδα του Μουσείου Ιστορίας http://www.historymuseum.uoa.gr/ekdhloseis-drasthriothtes.html.