Έναρξη δράσεων της Μονάδας Βιοϊατρικής Έρευνας, Προηγμένης Προσομοίωσης και Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης της Γ΄ Πανεπιστημιακής Χειρουργικής Κλινικής

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας ΕΚΠΑ, Καθηγητής Χειρουργικής και Διευθυντής της Γ’ Παν/κής Χειρουργικής Κλινικής  ΠΓΝ «Αττικόν», Εμμανουήλ Πικουλής, ενημερώνει για την έναρξη  λειτουργίας της Μονάδας Βιοϊατρικής Έρευνας, Προηγμένης Προσομοίωσης και Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης της Γ΄ Πανεπιστημιακής Χειρουργικής Κλινικής.

img 01 1

Ένα από τα πρώτα προγράμματα που υλοποιείται, είναι η εκπαίδευση Medical Simulation Lab στο θεματικό πεδίο της Γενικής Χειρουργικής για φοιτητές και φοιτήτριες της Ιατρικής Σχολής, με τη χρήση προσομοιωτών εικονικής πραγματικότητας και υψηλής ευκρίνειας, λαπαροσκοπικής και ρομποτικής χειρουργικής σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους του Αττικού Κτιρίου της Ιατρικής Σχολής Αθηνών (ΑΚΙΣΑ)/ ΠΓΝ ΑΤΤΙΚΟΝ.

img 02

Το πρωτοποριακό αυτό εκπαιδευτικό έργο αποτελεί δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) και συστάθηκε με τον Ν.4655/2020 «Πρωτοβουλία για την Υγεία», στοχεύοντας στην ανάπτυξη και βελτίωση των δεξιοτήτων των εκπαιδευομένων φοιτητών ιατρικής και ειδικευομένων, μέσω της χρήσης ψηφιακών μέσων και εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης. Υπεύθυνοι καθηγητές είναι ο Καθηγητής Εμμανουήλ Πικουλής, Διευθυντής Γ’ Παν/κής Χειρουργικής Κλινικής, στο θεματικό πεδίο της Γενικής Χειρουργικής και ο Καθηγητής Παναγιώτης Παπαγγελόπουλος, Διευθυντής Α’ Ορθοπαιδικής Χειρουργικής Κλινικής,  στο θεματικό πεδίο της Ορθοπαιδικής Χειρουργικής.

img 03

Το πρόγραμμα Γενικής Χειρουργικής απευθύνεται σε φοιτητές 3ου, 4ου και 6ου έτους, θα έχει προτεινόμενη διάρκεια 4 εβδομάδων και θα διαρθρώνεται  σε 20 συνεδρίες, διάρκειας 20-40 λεπτών εκάστη.

img 04

Στο επόμενο διάστημα θα ανακοινωθούν μια σειρά από διεθνείς συνεργασίες και νέα εκπαιδευτικά προγράμματα για ειδικευόμενους και ειδικευμένους, τόσο χειρουργικών όσο και παθολογικών ειδικοτήτων.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας ΕΚΠΑ είναι στη διάθεση των μελών της Σχολής για να  διαμορφώσουν από κοινού, δράσεις σε τομείς του ενδιαφέροντός τους.