Ποιους αφορά: φοιτητές του ΕΚΠΑ σε κάθε κύκλο σπουδών (προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς, υποψήφιους διδάκτορες)

Διάρκεια φοίτισης: ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο

Προσοχή: Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές θα πρέπει να ελέγξουν τις ανακοινώσεις του Tμήματος στο οποίο φοιτούν για τις οδηγίες και τις προθεσμίες για την υποβολή της αίτησης τους άμεσα.

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών συμμετέχει μαζί με άλλα 10 Ευρωπαϊκά Ιδρύματα Ανώτατης Εκπαιδεύσης, στη συμμαχία του Ευρωπαϊκού Παν/μιου του CIVIS, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής “EUROPEAN UNIVERSITY”, η οποία αποτελεί δράση του προγράμματος Erasmus+. Τα δέκα άλλα Πανεπιστήμια-μέλη είναι: Το Πανεπιστήμιο της ΜασσαλίαςAix Marseille Université, (Aix-en-Provence και Μασσαλία, Γαλλία), το Ελεύθερο Πανεπιστήμιο των Βρυξελλών, Université Libre de Bruxelles (Βρυξέλλες, Βέλγιο), το Πανεπιστήμιο του ΒουκουρεστίουUniversitatea din București (Βουκουρέστι, Ρουμανία), το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της ΜαδρίτηςUniversidad  Autónoma  de Madrid (Μαδρίτη, Ισπανία), το Πανεπιστήμιο Sapienza της Ρώμης, Sapienza Università di Roma (Ρώμη, Ιταλία), το Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης, Stockholms Universitet (Στοκχόλμη, Σουηδία), το Eberhard-Karls-Universität  Tübingen (Tübingen, Γερμανία), το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης, University of Glasgow (Γλασκώβη, Ην. Βασίλειο), το Πανεπιστήμιο του Salzburg, Paris Lodron Universität Salzburg (Salzburg, Αυστρία) και το νέο μέλος της Συμμαχίας, το Πανεπιστήμιο της Λωζάνης, University of Lausanne (Λωζάνη, Ελβετία).
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το Πανεπιστήμιο της Λωζάνης δεν είναι επιλέξιμο ως προορισμός για σπουδές μέσω αυτής της πρόσκλησης  για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24.

Οι φοιτητές του ΕΚΠΑ μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο τμήμα φοίτησής τους για να μεταβούν σε κάποιο από τα συμμετέχοντα Παν/μια για ένα από τα 2 εξάμηνα του ακαδ. έτους 2023-24. Η διάρκεια φοίτησης είναι ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο. Μόνο οι υποψήφιοι διδάκτορες μπορούν, κατ΄ εξαίρεση, να συμμετάσχουν για μικρότερο χρονικό διάστημα (ελάχιστη διάρκεια δύο μήνες). Επίσης, από τον περιορισμό του ενός εξαμήνου εξαιρούνται οι φοιτητές που θα μετακινηθούν σε τμήματα ξένων πανεπιστημίων για τα οποία αναφέρεται υποχρεωτική διάρκεια 2 εξαμήνων.

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, οι φοιτητές μπορούν να μετακινηθούν με φυσική παρουσία έως 12 μήνες σε κάθε κύκλο σπουδών (προπτυχιακό, μεταπτυχιακό, διδακτορικό) ανεξάρτητα από τον αριθμό και το είδος των κινητικοτήτων (σπουδές ή πρακτική άσκηση).

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές θα πρέπει να ελέγξουν τις ανακοινώσεις του τμήματος στο οποίο φοιτούν για τις οδηγίες και τις προθεσμίες για την υποβολή της αίτησης, καθώς και για τις προϋποθέσεις συμμετοχής, τα κριτήρια επιλογής και πληροφορίες για τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια.

Στην ιστοσελίδα του CIVIS:  https://civis.eu/el/sxetika-me-to-civis/panepisthmia υπάρχει παραπομπή στην ιστοσελίδα κάθε συνεργαζόμενου πανεπιστημίου.

Το πρωτότυπο κείμενο της πρόσκλησης και τα συνοδευτικά έγγραφα είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα του Τμήματος Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων του ΕΚΠΑ: http://www.interel.uoa.gr/erasmus/civis.html